Sınıf ıı bölüm 1 ve sınıf ıı bölüm 2 olgularda erken dönemde transvers ve sagital düzeltim sonrasında temporomandibuler eklem ve dentofasiyal yapılarda meydana gelen değişikliklerin 3 boyutlu olarak değerlendirilmesi
3-dimensional assessment of temporomandibular joint and dentofacial structures after early correction of transverse and sagittal discrepancy of patients with class ii division 1 and class ii division 2 malocclusion
  1. Tez No: 359013
  2. Yazar: HANDE GÖRÜCÜ COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı büyüme gelişim dönemini tamamlamamış, Sınıf II bölüm 1 ve Sınıf II bölüm 2 olgularda, mandibula büyümesini kısıtladığı düşünülen dişsel faktörlerin Quad-helix ve utility ark kullanılarak ortadan kaldırılmasının dentofasiyal yapılara ve temporomandibuler eklem pozisyonuna olan etkisinin değerlendirilmesi ve Sınıf II bölüm 1 ve Sınıf II bölüm 2 bireylerde meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 14 Sınıf II bölüm 1 birey Grup I'e, 14 Sınıf II bölüm 2 birey Grup II'ye dahil edilmiştir. Tedavide Quad-helix apareyi kullanılarak maksiller ekspansiyon sağlanmış ve utility arklar kullanılarak üst keserler intruze (Grup I için) veya protruze ve intruze (Grup II için) edilmiştir. Yeterli maksiller ark genişliğI ve uygun üst keser eğimleri elde edildiğinde mandibulanın bu duruma uyum sağlaması amacıyla hastalar yaklaşık 6 ay süreyle takip edilmiştir. Tedavi öncesinde ve sonrasında bireylerden ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, alçı modeller ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri alımıştır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden sefalometrik analizler ve temporomandibuler eklem ölçümleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Grup II'de daha fazla olacak şekilde her iki grupta mandibuler uzunluklarda artış meydana gelmiştir. Maksiller iskeletsel ölçümlerden SNA açısı Grup I'de daha fazla artış göstermiştir ve konveksite değeri Grup II'de azalmıştır. Grup I'de üst keserlerde retruzyon, üst molarlarda ekstruzyon izlenirken alt keser eğimlerinde değişiklik görülmemiştir. Grup II'de ise üst ve alt keserlerde protruzyon ve üst keserlerde intruzyon izlenmiştir. Tedavi ile kondilin mandibular fossa içerisindeki konumunda veya kondil boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik meydana gelmemiştir. Her iki grup için de tedavi başlangıcında ve tedavi bitişinde mandibular fossa deriniği ve kondil pozisyonları simetrik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the temporomandibular joint and the dentofacial structures 3 dimensionally after correction of dental factors that can restrict mandibular growth by using Quad-helix and utility arches in Class II division 1 and Class II division II patients and to compare the changes occured in Class II division 1 and Class II division 2 patients. 14 Class II division 1 subjects were created Group I, 14 Class II division 2 subjects were created Group II. In the treatment Quad-helix was used for maxillary expansion and utility arches were used for intrusion (Group I) or protrusion and intrusion (Group II) of upper incisors. After adequate maxillary arch width and acceptable upper incisor inclinations were obtained, the patients were followed up for average 6 months. From all patients, intraoral and extraoral photographs, plaster models and cone beam computed tomography (CBCT) images were taken at the beginning of the treatment and after follow-up period. In conclusion, mandibular dimensions were increased more in Group II. From the maxillary skeletal measurements, SNA angle showed increase in Group I and convexity value was decreased in Group II. In Group I, upper molars were extruded. In Group II, upper and lower incisors were protruded and upper incisors were intruded. No difference was observed in the condylar position within the mandibular fossa or in the condylar dimensions. In all subjects, mandibular fossa depth and condyle positions were symmetrical both at the beginning and at the end of the treatment.