Sınıf ıı bölüm 1 maloklüzyona sahip bireylerde maksiller premolar çekimi, forsus ve headgear apareyleri ile yapılan tedavilerin bir yıllık takip sonuçlarının karşılaştırılması-retrospektif çalışma
Comparison of one-year follow-up results of treatments with maxillary premolar extraction, forsus, and headgear appliances in individuals with class ii division 1 malocclusion:A retrospective study
  1. Tez No: 926950
  2. Yazar: ÇAĞRI YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDAGÜL BİLGİÇ ZORTUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip olgularda, üç farklı tedavi yöntemine ait bir yıllık takip sonuçlarının, lateral sefalometrik filmler üzerinde incelenmesidir. Çalışmamızda tedavi bittikten 1 yıl sonraki röntgen kayıtlarının incelenmesi ile bu üç farklı tedavi sonuçlarının kalıcılığı da değerlendirilmiş olacaktır. Gereç ve Yöntem: Geriye dönük olarak planlanan bu çalışmada Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden elde edilen, Forsus FRD (Grup 1), Servikal Headgear apareyi (Grup 2) ve Maksiller sağ-sol birinci premolar diş çekimi (Grup 3) ile tedavi edilmiş, Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip 84 hastanın, tedavi başında (T0), tedavi bitiminde (T1) ve tedavi bitiminden 1 yıl sonra (T2) alınan lateral sefalometrik kayıtları değerlendirilmiştir. Hastalara ait sefalogramlar NemoCeph (NX 2021) sefalometrik yazılım pogramı ile çizilmiş ve ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü ANOVA ve Kruskal Wallis yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Servikal Headgear grubunda ANB açısında tedavi sonunda meydana gelen azalma, diğer gruplara göre anlamlı oranda düşük bulunmuştur (p=0.044).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to assess the comparasion of one-year follow-up of the three different treatment methods on lateral cephalometric films in cases with Class II division 1 malocclusion. In the study, stability of these three different treatment outcomes were evaluated by examining the lateral cephalogram records at 1 year after orthodontic treatment. Material and Methods: In this retrospective study, lateral cephalometric records of 84 patients with Class II Division 1 malocclusion were treated with Forsus Fatigue Resistant Device (FRD) (Group 1), Cervical Headgear appliance (Group 2) and the extraction of maxillary first premolars (Group 3), obtained from the archives of Hatay Mustafa Kemal University Orthodontics Department. Lateral cephalograms were evaluated at three time-points: [T0] pre-treatment; [T1] end of orthodontic treatment; and [T2] retention (average of 1 years in retention). Cephalograms of the patients were traced using cephalometric software NemoCeph (NX 2021). Data were analyzed using One-way ANOVA and the Kruskal–Wallis tests. Results: The Cervical Headgear group had a significant decrease in ANB angle than the other groups at the end of orthodontic treatment (p=0.044).