Romatizmal hastalıklarda klinik pilates terapinin kinezyofobi üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of clinical pilates therapy on kinesiophobia in rheumatological diseases
- Tez No: 359018
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez romatizmal hastalık tanısı almış kişilerde klinik pilates terapi (KPT)'nin kinezyofobi olarak bilinen hareket korkusunu azaltmadaki etkinliğini araştırmak amacıyla tasarlandı. Çalışmaya KPT grubunda 23 ve ev egzersiz programı (EP) grubunda 11 olmak üzere toplam 34 hasta dahil edildi. Altı haftalık süreç içerisinde KPT grubundaki hastalar haftanın 3 günü, günde 1 saat olmak üzere düzenli egzersiz programına alınırken; EP grubundaki hastalara ise var olan fonksiyonel yetersizliği gidermek ve ağrıyı hafifletmeye yönelik egzersizleri içeren ev programı gösterildi. Her iki gruptaki egzersizlerin düzeyi her hafta zorlaşacak şekilde artırıldı. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, ağrı ve ağrıyla ilişkili kinezyofobi, korku kaçınma inanışları, fonksiyon, depresyon, anksiyete ve yorgunluk düzeyleri özel anketlerle degerlendirildi. Altı haftanın sonunda KPT grubunda ağrı şiddeti, korku kaçınma inanışları, depresyon ve fonksiyon skalalarının tekrarlı ölçümlerinde iyileşme gözlendi (p0,05). EP grubu için uygulanan tüm tekrarlı anketlerin skorlarında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuçlarımız klinik pilates egzersizleri ve dans terapisini içeren egzersiz modülümüzün romatizmal hastalık tanısı almış kişilerde korku kaçınma ve ağrıyla ilişkili semptomları azaltmada etkili bir tedavi seçeneği olduğunu gösterdi. Geniş örneklem gruplarında yapılacak ve izlem periyotlarını içerecek uzun süreli çalışmalar bu sonuçların kanıt düzeyini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The present thesis was designed to identify the efficiency of clinical pilates therapy (CPT) on reducing fear of movement which defined as kinesiophobia on the patients who were diagnosed with rheumatological diseases. A total 34 patients were included in this study, 23 of those were in CPT group and 11 were in home program (HP) group. During six weeks patients in CPT group have been taken in exercise programme lasting for 1 hour in each session for 3 days in a week regularly. A home programme which aims reducing the existent functional disability and pain were shown for patients at HP. The intensity of exercises in both groups was increased each week steadily. Patients' socio-demographic characteristics, pain and pain related kinesiophobia, fear avoidance beliefs, function, depression, anxiety, and fatigue levels were evaluated with specific scales. At the end of the 6 weeks better results for repetative measurements of pain intensity, fear avoidance beliefs, anxiety and function were observed in CPT group (p0.05). For HP group in all repetative scale scores, no significant difference were determined (p>0.05). Results of this study showed that our exercise module including CPT and DT is an effective treatment option on reducing the symptoms related to fear avoidance and pain in patients diagnosed with rheumatological disease. Further study with larger number of partipicants and longer follow up periods is needed to increase the strength of evidence from these results.