Dizziness şikayeti olan bireylerde baş sallama-duyu organizasyon testi'nin tanısal öneminin araştırılması
Researching the diagnostic importance of head shake-sensory organization test in individuals having complaint of dizziness
- Tez No: 359017
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Altın, B., Dizziness Şikayeti Olan Bireylerde Baş Sallama-Duyu Organizasyon Testi'nin Tanısal Öneminin Araştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Dizziness gibi görülme sıklığı gün geçtikçe artan denge problemlerinin rutinde kullanılan denge testleri ile belirlenmesi zordur. Bu nedenle Duyu Organizasyon Testi (DOT)'nin modifikasyonu olan Baş Sallama-Duyu Organizasyon Testi (BS-DOT) geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dizziness şikayetine rağmen normal DOT skorlarına sahip bireylerde Baş Sallama-Duyu Organizasyon Testi'nin etkinliğinin ve seçiciliğinin değerlendirilmesidir. Yaşları 20-51 yıl arasında 20 dizziness şikayeti olan bireye BS-DOT uygulanarak, elde edilen sonuçlar 20 sağlıklı birey ile karşılaştırılmıştır. Katılımcılara BS-DOT ile birlikte Videonistagmografi (VNG) ve Dizziness Engel Ölçeği (DEÖ) uygulanmıştır. Katılımcılara standard DOT'un 2. ve 5. durumlarında üç farklı düzlemde (yaw, pitch, roll) BS-DOT yapılmıştır. BS-DOT 5 skor ve skor oranları değerlendirildiğinde iki grup arasında üç düzlemde de anlamlı fark bulunmuştur (p.05). BS-DOT 2 skor oranı karşılaştırmasında da hiçbir düzlemde anlamlı fark elde edilememiştir (p>.05). Test durumlarının duyarlılık ve seçicilik oranları incelendiğinde en seçici durum BS-DOT 5'te yaw düzleminde (%100), onu takiben pitch (%95) ve roll düzleminde (%95) bulunmuştur. Bilgisayarlı Dinamik Postürografi değerlendirmesinde baş hareketlerinin önemli bir parametre olduğu ve dizziness şikayeti olan bireylerin değerlendirilmesinde Duyu Organizasyon Testi baş sallama modifikasyonunun etkili olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Altın, B., Researching The Diagnostic Importance of Head Shake-Sensory Organization Test in Individuals Having Complaint of Dizziness, Thesis in Audiology and Speech Disorders, Ankara, 2014. It is hard to determine balance problems with conventional balance tests for problems recurring more by day like Dizziness. For this reason Head Shake – Sensory Organization Test (HS-SOT) has been developed as a modification of Sensory Organization Test (SOT). The purpose of this study is to evaluate the specificity and effectiveness of HS-SOT on patients with normal SOT scores despite of dizziness complaints. The results of 20 individuals between ages 20 to 51 with dizziness complaints tested with HS-SOT are compared to 20 healthy ones. The participants have been tested with HS-SOT in accordance with VNG and DHI. On the 2nd and 5th conditions of the standard SOT, HS-SOT has been applied to the participants on three different planes (yaw, pitch, roll). When the scores and score ratios are evaluated between the two groups on 3 different planes, a significant difference (p.05). No significant difference has been found for HS-SOT 2 on any plane (p>.05). When the sensitivity and specificity ratios are examined, the most specific condition was in the pitch plane (100%) followed by in the yaw (%95) and roll plane (%95) has been found for HS-SOT 5. It has been concluded that head movements are an important parameter for the evaluation of Computerized Dynamic Posturography and head shake modification can be used efficiently on individuals suffering dizziness.