Voleybol öğretiminde web sitesi ve web günlüğü kullanımının erişi ve internete yönelik tutuma etkisi
The effect of using web sites and web blog on achievement and the attitude towards internet in the education for volleyball
- Tez No: 359019
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı voleybol oyununun öğretiminde web sitesi ve web günlüğü kullanan grupların erişilerini karşılaştırmak ve internete yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırma grubunu sınıf öğretmenliği programında öğrenim gören 129 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunda yer alan öğrenciler, Deney 1 (n= 43), Deney 2 (n=44) ve Kontrol (n= 42) grubu olmak üzere rastgele üç gruba atanmışlardır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilere ön test olarak, Voleybol Bilgi Testi (VBT), Voleybol Test Bataryası (VTB) ve İnternete Karşı Tutum Ölçeği (İKTÖ) uygulanmıştır. VBT, VTB ve İKTÖ ön test ortalamalarına göre gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p> .05). Daha sonra Deney 1 grubuna web günlüğü üzerinden, Deney 2 grubuna web sitesi üzerinden yedi haftalık web destekli voleybol eğitim verilmiştir. Yedi hafta sonra deney ve kontrol gruplarına son test olarak VBT, VTB ve İKTÖ uygulanmıştır. VBT, VTB ve İKTÖ'den elde edilen son test puanlarından ön test puanları çıkarılarak erişi puanları elde edilmiştir. Erişi ortalamaları tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir. İstatistiksel sonuçlara göre web günlüğü ve web sitesi kullanımının bilişsel alan, devinişsel alan ve duyuşsal alan erişi ortalamaları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur (p< .05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of using websites and web blog on achievement and internet attitude in the education for volleyball game. There were 129 students in research group, studying in primary education department. In this research, pretest-posttest control group experimental design was used. Students were placed into Experimental 1 (n=43), Experimental 2 (n=44) and Control (n=42) group randomly. Volleyball Knowledge Test (VKT), Volleyball Skill Test (VST) and Web Attitude Scale (WAS) were applied as pretests to the students in experimental and control groups. It was found that there were no significance differences between groups according to means of pretest VKT, VST and WAS (p>.05). A 7-week web based volleyball education applied to the experimental 1 group through web blog and the experimental 2 group through web site. VKT, VST and WAS were applied as a posttest to the experimental and control groups at the end of 7 week. Having subtracted pretests mean from posttests mean, we reached achieved means. Anova was applied to the achievement means. Statistical results indicate that the use of web blog and web site was effective on cognitive, psychomotor, affective achievement means (p< .05).