Nörolojik disfajisi olan çocuklarda malnütrisyon ve beslenme durumunun saptanması
Assessment of nutritional status and malnutrition in children with neurological dysphagia
  1. Tez No: 359028
  2. Yazar: NURCAN BAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bağlam N. Nörolojik Disfajisi Olan Çocuklarda Malnütrisyon ve Beslenme Durumunun Saptanması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2014. Nörolojik yutma güçlüğü olan çocuklarda beslenme durumunun saptanması amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Bilim Dalı izleminde nörolojik hastalığı bulunan ve yutma güçlüğü tanısı almış 1-10 yaş (3.8±2.4) arası 96 çocuk hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmaya alınan her hastanın ebeveynine anket formu uygulanarak çocuğa ait genel bilgiler, beslenme öyküsü ve çocuğun hatırlatma yöntemiyle geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların %56.2'si erkek, %43.8'i kızdır. Hastaların %49.0'unun (n=47) tanısı serebral palsidir. Çocukların WHO 2006 ve WHO 2007 büyüme standartları açısından %50'sinin (n=48) yaşa göre vücut ağırlığı Z skoru değerlerinin -2SD altında olup çok zayıf olduğu saptanmıştır. Hastaların beslenme tipine göre %43.7'sinin yalnızca oral yol, %14.6'sının hem oral hem tüple, %41.7'sinin ise sadece tüple beslendiği saptanmıştır. Yalnızca oral olarak beslenen çocukların %33.3'ünün bir öğünde ortalama beslenme süresinin 30 dakikanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan çocukların nütrisyon destek ürünü kullanma oranı %69.8 olarak bulunmuştur. Çocukların %53.1'inin günlük enerji alım düzeyinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Erkeklerin %51.8'i ile kızların %40.5'i diyetle yeterli enerji alırken, erkeklerin %51.8'i ve kızların %42.8'i diyet proteinini yeterli düzeyde almaktadır. Çocukların %93.8'inin diyet posasını yetersiz düzeyde aldığı saptanmıştır. Büyüme gelişme döneminde yeterli besin alımında sorun yaşamaları ve bu dönemde besin ögesi ihtiyacındaki artış nedeniyle yutma güçlüğü tanısı almış hastalar malnütrisyon riski altındadır. Yutma güçlüğünün multidisipliner yaklaşım ile erken tanı ve tedavisi; çocuğun beslenme durumunu, fiziksel ve bilişsel gelişimini, ailesi ve çevresi ile uyumunu artırmaya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Bağlam N. Assessment of nutritional status and malnutrition in children with neurological dysphagia. Hacettepe University Institute of Health Sciences, MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2014. In order to evaluate the nutritional statement of 96 children with neurological dysphagia, aged 1-10 years (3.8±2.4), followed-up with the diagnosis of neurological disorders and dysphagia by Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Pediatrics Neurology were included. In the study, a questionnaire was applied to the parents to collect data on general information, nutritional habits and a 24 hour dietary recall. In addition, anthropometric measurements were evaluated. In the study, out of total, percentage of boys and girls were 56.2% and 43.8%, respectively, and 49.0% were diagnosed with cerebral palsy. According to the WHO 2006 and WHO 2007 Growth Standards, Weight-for-age Z score (WAZ) values of 50.0% (n=48) of patients were underweight (WAZ< -2SD). According to the feeding type, children were classified into 3 groups; 43.7% only orally fed, 14.6% both oral and tube feeding, 41.7% only tube feeding. For the 33.3% of children only orally fed, mean meal duration was over 30 minutes. Nutritional support formulas were used by 69.8% of children in the study. In conclusion, 53.1% of children consumed a diet that was deficient in energy while none of the patients consumed excessive energy. Totally, 51.8% of boys and 40.5% of girls had adequate dietary energy and 51.8% of boys and 42.8% of girls had adequate dietary protein intake. Dietary fiber intake of 93.8% of children was insufficient. Due to having difficulties providing adequate nutrients and also increasing in nutritional requirements in the period of growth and development, dysphagic children are under the risk of malnutrition. Early diagnosis and treatment of dysphagia with multidisciplinary approach will contribute to improve nutritional status, physical and cognitive development of the child and interaction between family and/or environment.