Preeklampsinin maternal engeksiyonlarla ilişkisi
The realtion of preeklampsi with infections
  1. Tez No: 359072
  2. Yazar: İBRAHİM KAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ENDER SOYDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETPreeklampsi, gebelikte ortaya çıkan, sadece gelişmekte olan ülkelerin değil gelişmiş olan ülkelerin de önemli bir sağlık sorunur. Preeklampsinin etyolojisi ve öngörümü hakkında yeterli bilgi olmamakla birlikte inflamasyonun katkısı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, gebelerde kronik inflamasyonla giden maternal enfeksiyonların preeklampsinin etyolojisine katkısı olup olmadığını araştırmak için planlandı.Çalısmaya Ekim 2011 ile Nisan 2012 tarihleri arasında prospektif olarak, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Servisinde preeklampsi tanısı ile yatırılarak takip ve tedavileri yapılan 54 olgu ile sistemik hastalıgı olmayan 35 kontrol olgusu dahil edildi. Maternal plasmada CMV, Klamidya pnömoni, Toksoplazma gondi, HSV Tip 2 IgG & IgM ile Mikoplazma hominis IgA ve IgG seropozitifliği araştırıldı. Preeklampsi ve kontrol grupları arasnda istatistiksel analiz yapıldı.Gruplar arasında demografik veriler açısından fark yoktu. Maternal serumda CMV, Klamidya pnömoni, Toksoplazma gondi, HSV Tip 2 IgM ve Mikoplazma hominis IgA seropozitifliği açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE REALTION OF PREEKLAMPSI WITH INFECTIONSPreeclampsia which occurs during pregnancy is an important health problem not only in developing countries also in developed countries. Though there isn?t enough knowledge about the ethology and prudence of preeklampsi, the contribution of inflammation is thought as well. This study is planned to investigate whether maternal infections, which goes with chronic inflammation in impregnates, have a contribution to ethology preeklampsi.Prospectively to the study happened between October 2011 and April 2012, 54 cases whose pursue and treatment have been done in bed with diagnose of preeklampsi at Dicle University Medicine Faculty Obstetrics and Gynaecology Service and 35 control cases who have no systematic diseases were included. In maternal plasma CMW, Clamidya pnömoni, Toksoplazma gondi, HSV Tip 2 IgG & IgM and Micoplazma hominis IgA ve IgG seropositivity have been investigated. Statistical analyses have been made between preeklampsi and control groups.There were no differences between groups in terms of demographic data. In maternal serum CMW Clamidya pnömonia, Toksoplazma gondi, HSV Tip 2 IgM and Micoplazma hominis IgA in terms of seropositivity no meaningful difference has been determined between two groups.