Ani işitme kayıplı hastalarda immunolojik ve viral faktörlerin etyolojideki önemi
The role of immunologic and viral factors in the etiology of idiopathic sudden deafness
  1. Tez No: 359071
  2. Yazar: SERKAN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETBu çalışma ani işitme kaybı etiyolojisinde viral ve immunolojik faktörlerin rolünü araştırmak için yapıldı. Prospektif, plasebo kontrollu bir çalışmadır.Çalışmaya Ocak 2010 ile Kasım 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB polikliniğine Ani İşitme kaybı şikayeti ile başvuran 40 hasta(32 si erkek 8 i bayan; En büyük yas 72, en küçük yas 9 idi ve ortalama yaş 36,4 ) ile sağlıklı 40 kontrol vakası (28 i erkek 12 si bayan, büyük yaş 81,en küçük yaş 6 ve ortalama yaş 36 )dahil edildi.Ani işitme kayıplı (AİK) hastalarda ve kontrol grubunda viral (Hbs Ag, Anti-Hbs, CMV-IgM, CMV-IgG,, Rubella-IgM, Rubella-lgG, Ebstein-Barr Virüs-lgM, EBV-IgG, Herpes Simplex Virü 1-lgM, HSV-IgG, HSV2-lgM, HSV2-IgG, Mumps-lgG,Mumps İgM,anti-HIV) ve immünolojik (Antinükleer antikor, Anti ds-DNA, Antikardiolipi-lgM, Antikardiolipin-lgG, ASO, CRP, RF, IgG, IgM, C3, C4) markerler incelendi.Sonuçlar: Ani işitme kayıplı hastaların 26 sı sağ kulak 14 ü sol kulak etkilenmişti. Her iki grup kendi arasında karşılaştırıldı. Ani işitme kayıplı hastaların işitme kaybı ortalaması 69,82 idi (42db ile 113db arasında). Kesikli değişkenler çarpraz tablolar haline dönüştürülerek Yates düzeltmeli Khi-Kare testi ile analiz edildi.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, viral etkenler gözününe alındığında, her iki grupta da anlamlı bir fark saptanmadı. İmmünolojik markerlerden C4 ortalama değerleri her iki grupta da normal sınırlar içerisinde seyretmesine rağmen; hasta grubunun ortalama değerleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında daha düşük bulunmuş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır.Elde edilen bu veriler ve analizler doğrultusunda hasta grubunda düşük C4 değerleri AİK etyopatogenezinde inflamatuar ve immün mekanizmaların rol alabileceğini düşündürmüştür. Bununla beraber Ani işitme kayıplı hastalarla sağlıklı bireyler arasında yaptığımız viral ve immunolojik faktörlerin serum değerlerin de önemli bir fark bulunmamıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ani işitme kaybı, sensorinöral işitme kaybı, etyoloji,viral enfeksiyon,immunolojik faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study was to investigate the role of viral and immunologic factors in the etiology of idiopathic sudden deafness. Prospective, study of placebo controlled.Blood samples of 40 patients (32 males, 8 females, mean age 36.4 years; range 9 to 72 years) with idiopathic sudden deafness were studied and compared with those of 40 healthy individuals (28 males, 12 females; mean age 36 years; range 6 to 81 years) between January 2010 and October 2011 at the Department of Otorhinolaryngology, Medicine Faculty of Dicle University.Serum levels of viral (Hbs Ag, Anti-Hbs, CMV-IgM, CMV-IgG,, Rubella-IgM, Rubella-lgG, Ebstein-Barr Virüs-lgM, EBV-IgG, Herpes Simplex Virü 1-lgM, HSV-IgG, HSV2-lgM, HSV2-IgG, Mumps-lgG,Mumps İgM,anti-HIV) and immunologic markers (Antinükleer antikor, Anti ds-DNA, Antikardiolipi-lgM, Antikardiolipin-lgG, ASO, CRP, RF, IgG, IgM, C3, C4) analyzed in the sudden deafness patients and controls.Results: Sudden deafness involved the right ear in 26 patients and the left ear in 14 patients. The mean hearing loss was 69.8 dB (range 42 to 113 dB). Cross-tables by converting the discrete variables were analyzed Yates-corrected with chi-square test.No significant differences were found between the patients and controlsregarding the viral factors including hepatitis, human immunodeficiency virus,cytomegalovirus, rubella, mumps, Epstein-Barr virus, and herpes simplex virus.The mean serum levels of immunologic markers including complement 4 (p=0.009) were significantly low in the patient group; however, they all were within the reference ranges.The data and analysis in patients with lower C4 levels in accordance with the Sudden Deafness can take a role in the etiopathogenesis of inflammatory and immune mechanisms suggested. However, patients with sudden hearing loss among healthy individuals in our viral and immunological factors, significant difference was found in the serum levels.KEYWORDS: Sudden deafness, Sensorineural hearing loss, Etiology, Viral infection, İmmunologic factors