Kronik hepatit B enfeksiyonlu hastalarda görülen, akut hepatik alevlenmelerin demografik, klinik, biyokimyasal ve virolojik özellikleri
Demographical, clinical, biochemical, and virological features of acute flares in patients with chronic HBV infection
- Tez No: 359073
- Danışmanlar: PROF. DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Hepatit B virüsünün doğal seyri viral replikasyon ve konakçının immün yanıtı arasındaki etkileşim ile belirlenir. Serum aminotransferaz düzeylerinde ani artış olarak kendini gösteren akut hepatik alevlenme, kronik hepatit B enfeksiyonunun doğal seyri sırasında sık görülen bir durumdur. Bu çalışmada kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda meydana gelen akut hepatik alevlenmelerin demografik, klinik, biyokimyasal, virolojik ve etyolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Metod: Çalışma retrospektif ve prospektif olarak dizayn edildi. 2005-2012 yılları arasında Gastroenteroloji kliniğimize, akut hepatik alevlenme ile başvuran kronik hepatit B enfeksiyonlu hastalar, çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik, biyokimyasal ve virolojik bulguları önceden hazırlanmış formlar kullanılarak kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya 125 hasta alındı. Yaş ortalaması 34.08 ± 12.68 ve erkek (%69.6) kadın (%30.4) oranı 2.28 bulundu. Ailesinde hepatit B enfeksiyon hikayesi olan hasta sayısı 58 (%46.4) bulundu. 117 hastada (%93.6) en az bir semptom mevcuttu. En sık görülen semptomlar halsizlik (%81.6), iştahsızlık (%64), sarılık (%60) ve bulantı (%52) idi.Çalışmaya alınan 108 hastada (%86.4) serum transaminaz düzeyleri normalin üst sınırına göre 10 kat artış göstermekteydi. Serum GGT, bilirubin, ferritin, LDH, AFP ve ALP düzeyleri sırasıyla, hastaların %84, %76.8, %76, %74.4, %42.4 ve %36.8 yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The natural history of hepatitis B virus is determined by the interaction between viral replication and the host's immune response. Acute hepatitic flares as abrupt increases in serum aminotransferases are often observed during the natural course of chronic hepatitis B infection. In this study, we aimed to investigate demographic, clinical, biochemical, virological and etiological characteristics of patients with acute hepatic exacerbations.Methods: Study was designed as a retrospective and prospective manner. Chronic hepatitis B patients with acute hepatic flares, admitted to the Department of Gastroenterology between 2005-2012 years, were enrolled into the study. Demographic, clinical, biochemical and virological findings were recorded via pre-prepared forms.Results: There were 125 patients conducted into this study. The mean age was 34.08 ± 12,68 and male (69,6%) to female (30,4%) ratio was found to be 2,28. Family history of hepatitis B infection was found in 58 (46,4%) patients. 117 patients (93,6%) had at least one symptom. The most common symptoms were fatigue (81,6%), loss of appetite (64%), jaundice (60%) and nausea (52%).Transaminase levels were more than 10 times the upper limit of normal in 108 patients (86,4%). The elevated levels of serum GGT, bilirubin, ferritin, LDH, AFP and ALP was detected in 84%, 76,8%, 76%, 74,4%, 42,4% and 36,8% of patients, respectively.