Ebe ve hemşirelerin gebelik toksemisi konusundaki bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 16666
  2. Yazar: KAMİLE KUKULU
  3. Danışmanlar: DR. ÜMİT SEVİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
43 ÖZET Araştırma Zübeyde Hanım Doğumevinde ebe ve hemşirelerin gebelik toksemisine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara 11 Merkezindeki Zübeyde Hanım Doğumevinde çalışan 100 hemşire oluşturmuştur. Evrenin tamamı örneklem kapsamına alınmıştır, ün uygulama Zekai Tahir Burak Doğumevinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında ebe ve hemşirelerin, gebelik toksemisine ilişkin bilgilerini içeren soru kağıdı kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik ve bilgi puanı ortalamaları alınarak değerlendirilmiştir. Araştırmada gebelik toksemisinin ortaya çıkmasında risk oluşturan faktörlerden hipertansiyon (% 67), 35 yaşından sonraki gebelikler (% 56), böbrek hastalığı (% 50) ebe ve hemşirelerin yarısından fazlası tarafından risk olarak görülmesine rağmen, beslenme bozukluğu diabetes mellütüs, mel hidatiform, 20 yaşından önceki gebelikler, 5 ve daha sonraki gebelikler, çoğul gebelikler, daha önceki gebelikle rinde toksemi öyküsü olanlar, pritnipar gebelikler, düşük sosyo-ekonomik düzey ve ebe ve hemşirelerin yarıdan azı tarafından risk olarak görüldüğü saptanmıştır. Ebe ve hemşirelerden, gebelik tokseminde erken dönem belirtilerini bilenler % 60 oranındayken, ilerleyen dönem belirtilerini bilen olmamıştır. Araştırmada, hafif preeklampsili anneye beslenme konusunda sağlık eğitimi yapılması gerektiğini % 98' i bilirken, eğitimin içeriğini44 içeriğini tam ve doğru olarak bilen olmamıştır. Ebe ve hemşirelerin preeklampsili anneye yönelik yapılacak uygulamalardan sessiz odaya alınmasını % 85' i, kan basıncı takibini % 8V i ışıkların azaltılmasını % 79'u, yatak istirahatine alınmasını % 60' ı ve ÇKS takibini de % 57'si bilmektedir. Bunların yanısıra yapılacak olan diğer uygulamaları bilenlerin oranı oldukça düşüktür. Araştırmada, Magnezyum Sülfat (M S0,)'ı vermeden önce ve ver- y * dikten sonra izlenmesi gereken kan basıncını ebe ve hemşirelerin % 80'i bilmesine rağmen, kan basıncının izlenmesi kadar önemli olan patelle refleksinin, idrar miktarının ve solunum sayısının izlenmesi gerektiğini bilenlerin oranı çok düşüktür. Araştırmada, Hydralizine'nin uygulanması anında ebe ve hemşirelerin % 93'ü kan basıncı kontrolü yapılacağını bilmesine karşın, nabız kontrolünü % 46' sı, ÇKS kontrolünü % 49' u ve % 16'sınında komplikasyonların gözlenmesi gerektiğini bildikleri belirlenmiştir. Ebe ve hemşirelerin konvülsiyonun başlayacağını gösteren belirtilerden başağrısı (% 56), görme bozukluğunu (% 69) bilenlerin oram oldukça yüksektir. Araştırmada, konvülsiyon nedeniyle meydana gelebilecek komplikasyonların önlenmesi için yatakta serbest bırakılmasını % 17'si bilirken, ebe ve hemşirelerin % 83'ünün düşmeyi engellemek için has tanın el ve ayaklarından yatağa bağladığı belirlenmiştir. Araştırmada, hasta odasında bulundurulması gereken "acil tepsisindeki ilaç ve malzemelerden abeslang {% 70), tansiyon aleti (% 64), M SO. {% 68), sedatifleri {% 60) bilen ebe ve hemşirelerin oram yüksektir.45 Ebe ve hemşirelerden, ön Lisans mezunu olan hemşirelerin % 75' inin bilgi puanı ortalamanın üstünde iken, aynı oranda kurs mezunlarının puanının ortalamanın altında olduğu görülmüştür. Hemşire bölümü mezunlarınında tamamının bilgi puanlarının ortalamanın altında olduğu bulunmuştur. Araştırmada, doğum salonu ve doğum sonu servislerinde çalışan ebe ve hemşirelerin yarıdan fazlasının bilgi puanı ortalamanın üstün de iken, poliklinik, ana çocuk sağlığı merkezi ve septik servisinde çalışan ebe ve hemşirelerin bilgi puanının ortalamanın altında olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki ebe ve hemşirelerin % 96 gibi büyük bir oranının gebelik toksemisi hakkında hizmet içi eğitim aldığı, % 84'ü- nünde gebelik toksemisi tanısı konulmuş anneye bakım verdiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen verilere yönelik, uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done to show the level of knowledge of the midwifes and nurses in Zübeyde Hanım Doğumevi about pregnancy toxemia. The study was suggested to be definitive. 100 nurses working in Zübeyde Hamm Doğumevi were included. All of them were taken in sampling. The first study was done in Zekai Tahir Burak Doğumevi. The results were evulated as the percentage and average of the intel ligence grade. Although more than half of the midwifes and nurses accepted hypertersion (% 67), pregnancies 35 year old (% 56), renal pathology {% 50), as risk factors of the pregnancy toxemia, less than half of the midwifes and nurses accepted malnutrition, diabetes mellü'tüs, mol hydatiform, pregnancies before 20 year old, pregnancies after fifth pregnancies, multi pregnancies, story of pregnancy toxemia before, the low social -economic level as risk factors. Although % 60 the midwifes and nurses knew about the early symptoms of pregnancy toxemia, none of them knew about late symptoms. % 98 said that feeding education is necessary in cases with minimal symptoms but they couldn't tell how to educate. In report of treatment, % 85 knew that the patient should be taken a calm room, % 81 for hypertension follow up mentioned the need, % 79 told the intensity light should be lovered, % 60 expressed the necessity of bed rest and % 57 knew about child heart beats. The ratio of thenurses and midwifes who could explain the other treatment modalities was \/ery low.u Although % 80 knew that hypertension follow up was necessary before and after MgSO» treatment, who knew neccessties about patella reflex, urine volume and respiration rate follow up was very low. Although % 93 knevi that blood pressure control during Hydra- 1 izine application % 46 knew that pulse control, % 49 mentioned about ÇKS and % 16 said that complications should be expected. While % 56 considered headache as a sign of the begining of convulsion, % 69 tool burry vision in to consideration. In report of prevention of complication due to convulsion while % 83 said that to prevent falling down the patient should be tied to the bed, % 17 thought to toke the patient free in the bed. The ratio of midwifes and nurses that knew about emergency tray contents were, % 70 knew about abeslang, % 64 knew about tension measuring tool, % 68 knew about MgSO, and % 60 knew about sedatives respectively. While the knowledge of the mid wifes and nurses with licence was over the average was about, % 75 same ratio of them educated in the course was below the average. The nurse department educates also had low information under the average. We observed that while more than half of the midwifes and nurses that worked in clinics had a knowledge over average, most of the midwifes and nurses working in policlinics, child and mather health centers and septik clinics hod low knowledge level.m- % 96 of nurses and midwifes included in this study were educated about pregnancy toxemia and % 84 had served to the patient with toxemia was concluded. We made some suggestions according to the results we obtained in this study.