Oral glukoz tolerans testi'nde kan şekeri yüksekliği ile HbA1c arasındaki ilişki
The relationship between blood glucose levels in oral glucose tolerance test and HbA1c
  1. Tez No: 359078
  2. Yazar: DİLEK GENEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Oral glukoz tolerans testi yapılan bireylerde prediyabet ve diyabet tanısı konulmasında HbA1c'nin önemi; HbA1c'nin tarama ve tanıdaki yararlılığının araştırılması, sensitivite ve spesifitesinin belirlenmesi amaçlandı.Metod: Haziran 2010 ve Eylül 2012 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı'na (bölümüne ) başvuran tüm oral glukoz tolerans testi yapılan kişiler çalışmaya alındı. Gestasyonel diyabet dışlanma kriteriydi. 15-84 yaşları arasında, 560 kişiden [363'ü (%64.5) kadın, 197'si (%35.1) erkek] oluşan grupta 0. ve 120. dakikalarda; bu grup içerisinde 232 kişide ise 0,30,60,90,120. dakikalarda kan glukozu bakıldı. Test ile eş zamanlı gönderilen HPLC yöntemine göre çalışılan HbA1c düzeyleri ile karşılaştırma yapıldı. Area under curve glukoz için bakıldı.İstatistik Analiz: Ki-kare, Pearson korelasyon, Student-t testi, One way ANOVA, Post-hoc test (Bonferroni correction), ROC eğrisi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: The importance of HbA1c in the diagnosis of prediabetes and diabetes; investigation the effectiveness of HbA1c in screening and diagnosis, determining the sensitivity and specifity of HbA1c in patients whom conducted oral glucose tolerance test.Methods: The people whom conducted oral glucose tolerance test between June 2010 and September 2012 at Dicle University Faculty of Medicine, Department of Endocrinology were studied. The patients with gestational diabetes excluded from the study. The study group consists of 560 people [363 persons (64.5%) female and 197 people (35.1%) were male] between the ages 15 and 84. In this group from 232 people; 0,30,60,90,120. minutes and from others 0 and 120. minutes blood glucose level was measured. Concurrently with the blood glucose test HbA1c levels were studied by the HPLC method and the results were compared.Statistic Analyses: Chi-square, Pearson correlation, Student-t test, One way ANOVA, Post-hoc tests (Bonferroni correction), ROC curve were used.