Bakteriyel menenjit tanısında BOS kültürü ve BOS PCR yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing of culture and PCR of CSF for diagnosis of bacterial meningitidis
  1. Tez No: 359077
  2. Yazar: EMEL ÖDEMİŞ BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Menenjit, beyni çevreleyen meningeal zarların ve spinal kordun enflamasyonudur. Günümüzde menenjit vakalarının büyük bir kısmından Haemophilus influenzae (H. influenzae), Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) ve Neisseria meningitidis (N. meningitidis) sorumlu tutulmaktadır. Menenjit, kraniyum ve spinal kord gibi hayatsal açıdan önemli bölgelerde geliştiğinden önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Hem mortalite hem de nörolojik sekel oranının azaltılmasında erken tanı ve uygun antimikrobiyal kullanımı önemlidir. Bu nedenle bakteriyel menenjitin etyolojik tanısı için Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) kültürü ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) gibi yöntemler kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada bakteriyel menenjitin etyolojik tanısında BOS kültürü ve BOS PCR yöntemlerini ve bu yöntemlerle etken tespitine etki eden faktörleri araştırmayı amaçladık. Aralık 2009-Nisan 2012 tarihleri arasında kliniğimizde tanı konulan 57 akut bakteriyel menenjit hastası bu çalışmaya dahil edildi. Hastalar demografik özellikleri, klinik semptom ve bulgulari, predispozan faktör varlığı, muayene ve laboratuvar bulguları, tedavi rejimleri ve gelişen komplikasyonlar, BOS kültürü sonuçları, BOS PCR sonuçları, BOS kültürü ve BOS PCR pozitifliğine etki eden faktörler açısından değerlendirildi. Çalışmaya alınan 57 hastanın BOS kültürlerinden 10 (%17,5) örnekte üreme saptanmış, kalan 47 (%82,5) örnekte üreme saptanmamıştır. Üreme olanların hepsinde S. pneumoniae üremiştir. Bu 10 örneğin hepsinde PCR pozitif olarak saptanmış olup, PCR?da da kültür ile aynı etken saptanmıştır. Alınan 57 BOS örneğinden 34?ünde (%59,6) PCR pozitifliği saptanmış olup kalan 23 (%40,4) örnekte PCR negatif olarak saptanmıştır. PCR pozitif 34 örneğin 33?ünde (%97,05) S.pneumoniae saptanmışken, sadece 1 (%2,95) örnekte N. meningitidis saptanmıştır. Örneklerin 23?ünde (%40,4) kültür ve PCR negatif olarak bulunmuştur. Kültürün pozitif, PCR?ın negatif olduğu örnek saptanmamıştır. Sonuç olarak; çalışmamızda mortalite ve sekel oranları çoğu yayına göre daha düşük bulunmuş olsa bile, menenjitler komplikasyon ve mortalite oranı yüksek bir hastalık grubudur. Bu hastalarda erken tanı ve tedavi prognoz ve sekellerin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Meningitidis is inflamation of meningeal membrane surrounded brain and spinal cord. Haemophilus influenzae (H. influenzae), Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) and Neisseria meningitidis (N. meningitidis) are common pathogenes of meningitidis cases. Meningitidis is the significant cause of mortality and morbidity because of developing in vital sites such as cranium and spinal cord. Early diagnosis and using of appropriate antimicrobial agents are important for reducing the rate of neurological sequelae and mortality. Therefore; used in the culture of Cerebrospinal Fluid (CSF) and Polymerase Chain Reaction ((PCR) for the diagnosis of bacterial meningitidis etiology. In this study we compared culture of CSF and PCR and identified the factors that affect these methods. In this study, 57 meningitidis cases diagnosed in our department between December 2009-April 2012 were included. Cases were assessed fort he purposes of demographic characteristics, clinical signs and symptoms, the presence of predisposing factor, physical examination and laboratory findings, treatment regimens, complications in patients, CSF culture results, CSF PCR results and the factors that affect these methods. In 10 (%17,5) of CSF samples cultured agent was isolated, the remaining 47 (%82,5) CSF samples cultured agent was not isolated. In CSF culture results, S. pneumoniae in 10 samples were isolated. In this 10 of CSF samples CSF PCR the same agent was isolated. In 34(%59,6) of 57 CSF samples were detected PCR positive, the remaining 23 (%40,4) CSF samples were detected PCR negative. In CSF PCR results, S. pneumoniae in 34 (%97,05) and N. meningitidis in 1 (%2,95) samples were isolated. In 23 of 57 CSF samples were negative culture and PCR. PCR negative, culture positive sample was not detected. As a result, in this study rates of mortality and sequelae found lower, even though meningitidis is a disease with high morbidity and mortality rate. Early diagnosis and treatment of these patients is important to prevention of prognosis and complications.