Menenjitli hastaların beyin omurulik sıvılarında proinflamatuar sitokin ve lipopolisakkarit bağlayıcı protein seviyeleri
Cerebrospinal fluid levels of proinflammatory cytokines and lipopolysaccharide binding protein in meningitis patients
  1. Tez No: 267831
  2. Yazar: FATMA ÇORCU BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Biochemistry, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Menenjitler değişik yaşlarda, değişik mikroorganizmalar tarafından meydana getirilen Santral Sinir Sistemi enfeksiyonlarıdır. Erken tanı ve uygun antimikrobiyal tedavi hem mortalite hem de nörolojik sekel oranını azaltmaktadır. Menenjitlerin tanısı için birçok laboratuar yöntemi geliştirilmiştir. Son zamanlarda, bu yöntemlerden beyin omurilik sıvısı (BOS) proinflamatuar sitokin ve lipopolisakkarit bağlayan protein (LBP) düzeylerinin ölçümü dikkat çekmektedir.Çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi enfeksiyon hastalıkları polikliniğine, acil servise başvuran ve yatırılan 17 bakteriyel, 11 viral ve 13 tüberküloz menenjit tanısı almış toplam 41 hastadan oluşan 3 grup oluşturuldu. Ayrıca lomber ponksiyon yapılmış ve menenjit tanısı almamış 30 birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerin beyin omurilik sıvılarında, proinflamatuar sitokinlerden TNF-?, IL-1ß, IL-6 ve IL-8 düzeyleri ve lipopolisakkarit bağlayan protein (LBP) düzeylerinin ölçümü gerçekleştirildi.BOS TNF-?, IL-1ß, IL-6 ve IL-8 düzeyleri ile LBP seviyelerinin, bakteriyel menenjitli grupta diğer gruplara göre istatiksel açıdan anlamlı olarak yüksek olduğu gözlendi (p0.05).Sonuç olarak; BOS proinflamatuar sitokin ve LBP düzeylerindeki artışın bakteriyel menenjitin teşhisinde büyük önem teşkil edebileceği ve menenjit tanısını doğrulamada, kültür sonuçlarını elde etmeden önce, erken ve ayırıcı tanıda rol alabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Meningitis are the infections of Central Nervous System that are caused by various microorganisms at various ages. Early diagnosis and accurate treatment of disease reduce the ratio of mortality and morbiditiy. A lot of laboratory methods have been developed for diagnosis of meninigitis. Recently, among these methods, the measurement of the levels of CSF proinflammatory cytokines and LBP have taken attention.In this strudy, 3 groups were constituted from the patients applying Yuzuncu Yıl Univercity Infectious diseases polyclinic and emergency-word; in these groups there were 17 patient with bacterial meningitis, 11 patient with viral meningitis and 13 patient with tuberculous meningitis. Also, 30 individuals without meningitis according to their lumbar puncture examination were involved in the study as control group. In the cerebro-spinal fluid of all the individuals involved in the study as patient and control group, the measurements of levels of proinflamatory cytokines such as TNF-?, IL-1ß, IL-6, and IL-8, and Lipopolysaccharide binding protein (LBP) were done with chemiluminescence immunometric method.It was observed that, the levels of TNF-?, IL-1ß, IL-6, IL-8 and LBP were statistically significantly higher in the group with bacterial meningitis than the other groups (p< 0.0001). A statistically significant difference was not determined between the levels of CSF LBP and proinflamatory cytokines of the patients with viral and tuberculosis menengitis, and control group (p>0.05).In conclusion; it can be said that the increase in the levels of CSF proinflamatory cytokines and LBP may have a big importance in diagnosis of bacterial meningitis, also it may have a role in early and differential diagnosis and in making the accurate diagnosis of meningitis before obtaining the results of culture analysis.