Sigara bırakma tedavisi sonrası MPV değerindeki değişimler
Smoking cessation treatment after MPV value changes
- Tez No: 359086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ABAKAY, DOÇ. DR. ABDULLAH ÇETİN TANRIKULU, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ABAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Sigara; ateroskleroz,KOAH,Akciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının nedenidir.Ortalama trombosit hacmi (OTH) trombosit aktivasyonunun bir göstergesidir.Sigara içiminin trombosit fonksiyonları üzerine olan etkisini gösteren az sayıda çalışma bulunmaktadır.Çalışmamızın amacı farklı yaş grubundaki kişilerde sigaranın OTH üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya Ocak–2011 ile Ocak–2012 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi Göğüs hastalıkları Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 105'i erkek 45'i kadın olmak üzere toplam 150 hasta alındı. Demografik verileri, sigara kullanma süresi(paket/yıl),BKİ (beden kitle indexi), tedavi rejimi, farmakolojik tedavide kullanılan ilaç ve yan etkileri, komorbidite durumu, Fagerström nikotin bağımlılık testi (FNBT) puanı, aynı evde başka sigara içicisi varlığı, tedavi öncesi ve sonrası laboratuar verileri kaydedildi. Hastalar tedavi sonrası sigarayı bırakan grup (n=72) ve bırakmayan grup (n=78) olarak iki gruba ayrıldı. Bulgular: 105 erkek hastanın (n=53) %50,4'ü, 45 kadın hastanın (n=19) %42,2 'si sigarayı bırakmış. Olguların %48'i (n=72) sigarayı bırakan grupta, %52'si (n=78) sigarayı bırakmayan gruptaydı. Sigarayı bırakanların %73,6 (n=53) erkek olgu iken %26,4 (n=19) kadın idi.Yaş ortalaması 'sigarayı bırakmayan grup'ta 34.9±10,1 ,'sigarayı bırakan grup'ta 35,8±10,1 idi. Ortalama sigara tüketim miktarı 'sigara bırakmayan grup'ta 18 paket/yıl, 'sigara bırakan grup'ta 17 paket/yıl idi.Tedavi öncesi OTH sigarayı bırakmayan grup'ta 7,2 ±1,0 , sigarayı bırakan grup'ta 7.5±1,0 iken tedavi sonrası OTH sigarayı bırakmayan grup'ta 7,3±1,2 , sigarayı bırakan grup'ta ise 7,2±1,0 idi. Sonuç:Çalışmamızın sonucunda sigara bırakma oranı erkek cinsiyette daha fazlaydı.Sigara tüketim miktarının sigarayı bırakmada anlamlı bir etken olmadığı ve sigara bırakma tedavisi sonrası OTH düzeyinde sigarayı bırakan grupta anlamlı olarak düşüş saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking; atherosclerosis, COPD, lung cancer as the cause of serious health problems . Mean platelet volume (MPV) is an index of platelet activation. Only limited numbers of studies showing the effect of smoking on platelet function are published. The aim of this study was to investigate the different age groups, effects of smoking on the MPV. Materials and Methods: The study between January 2011 and January- 2012 at Dicle University Hospital Chest Diseases Smoking Cessation Clinic and a total of 150 patients were enrolled, including 105 men and 45 women. Demographic data, duration of agreements using cigarettes (pack / years), BMI (body mass index), the treatment regimen and side effects of medications used in the pharmacological treatment, comorbidity status, the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND) score, presence of smokers in the same household to another, treatment laboratory data were recorded before and after. Patients who have stopped smoking after the treatment group (n = 72), and leaving group (n = 78) were divided into two groups. Results: Of 105 male patients (n = 53), 50.4%, 45 female patients (n = 19), 42.2% had stopped smoking. 48% of the patients (n = 72) and smoking cessation group, 52% (n = 78) the treatment was quit smoking.Smokıng cessation group in the %73.6 (n = 53) male patients of while, %26,4 (n = 19) were female. The mean age of 'smoking-free group compared 34.9 ± 10.1,' smoking cessation group was compared 35.8 ± 10.1. Average consumption of cigarettes 'smoke-free group compared 18 packs / year,' smoking cessation group was compared 17 pack / years. Pre-treatment smoking-free group compared OTH 7.2 ± 1.0 f/l, smoking cessation group compared 7.5 ± 1.0 . After the treatment smoking cessation group compared OTH 7.3 ± 1.2 and smoking cessation group was compared 7.2 ± 1.0. Conclusion: Our study smoking cessation rate was higher in males. Not a significant factor in the amout of cigarettes smoking stop and OTH- levels, after treatment at the smoking cessation group significantly had decreased.