Deneysel iskemi oluşturulan sıçanlarda ellagic asid uygullanmasının kanda ve glomerullerde oksidatif stres parametrelerine etkilerinin değerlendirilmesi
Experimental ischemia in rats application of ellagic acid in the blood and the evaluation of the effects of oxidative stress parameters in glomeruli
- Tez No: 359085
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Akut Böbrek Hasarı (ABH), saatler veya günler içerisinde, ani olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması ve buna bağlı olarak azotlu maddelerin vücutta birikmesi olarak tanımlanmaktadır. ABH morbidite ve mortalite nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. ABH patogenezinin kısmen daha iyi aydınlatılmasına rağmen, mortalite oranlarında yeterli azalma sağlanamamıştır. İskemi/Reperfüzyon (I/R) hasarından en fazla etkilenen organlar böbreklerdir. Serbest oksidatif radikaller, I/R hasarına yol açan önemli faktörlerdir. Ellagic Asit (EA) antioksidan, antiinflamatuvar, antihiperlipidemik ve antikarsinojenik etkileri hem in vitro hem de in vivo olarak gösterilmiş fenolik bir bileşiktir.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON:Sudden deterioration of renal function and according to the renal dysfunction nitrogenous substances accumulate in the body within hours or days,This is defined as acute kidney injury (AKI).AKI is one of the important cause of morbidity and mortality. Although the pathogenesis of AKI has been illuminated partially , ıt has not been achieved lower mortality rates of AKI. The kidney is the most affected organ from Ischemia / reperfusion (I / R) injury. Free oxidative radicals, are major factors that cause I / R injury. Ellagic acid (EA), is a phenolic compound, that antioxidants, anti-inflammatory, anticarcinogenic, antihyperlipidemic effects has shown both in vitro and in vivo