Sigara bırakma tedavisinin ortalama trombosit hacmi, lipit profili ve depresif belirtilere etkisi
The effect of smoking cessation treatment on mean platelet volume, lipid profile and depressive symptoms
  1. Tez No: 483920
  2. Yazar: FATMA DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Küresel Yetişkin Tütün Araştırması (KYTA) 2012 verilerine göre ülkemizde 14,8 milyon (%27,1) kişi tütün ürünü kullanmaktadır. Ateroskleroz, kronik obstrüktif akciğer hastalığı başta olmak üzere sigara birçok kronik hastalıkların, kanserlerin ve kardiyovasküler hastalıkların önemli risk faktörüdür. Retrospektif dosya taraması şeklinde planlanan bu çalışmada polikliniğimize sigara bırakma tedavisi için başvuran bireylerden sigara içmeyi en az üç ay süre ile bırakanlarda tedavi öncesi ve sonrası çalışılmış olan ortalama trombosit hacmi (MPV), lipit profili ve depresif belirtilerdeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında 5 Ocak 2015 ve 5 Ocak 2016 tarihleri arasında polikliniğimize sigara bırakma tedavisi için başvuran ve sigarayı en az üç ay bırakan 150 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bu çalışmamız sigaranın ortalama trombosit hacmi başta olmak üzere bazı biyokimyasal belirteçler ve depresif belirtiler üzerine etkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Aynı zamanda yaş, cinsiyet, BKİ, nikotin bağımlılık düzeyi gibi kan sayımı, plazma ko¬lesterol, trigliserid ve vizkozitesini dolaylı olarak etkileyebilecek olan değişkenlerin de sonuçlar üzerindeki etkileri araştırmayı planladık. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 43,1±13,9 yaş olup, sigara kullanım süresi 29,7±22,9 (paket/yıl) idi. Hastaların sigarayı bırakma süresi 3-6 ay ile 6 aydan daha fazla olmak üzere 2 grup olarak değerlendirildi. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu ve tanı almış hastalık öyküsünün olması açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: According to the data of Global Adult Tobacco Survey (GATS) 2012, nearly 14.8 million citizens (27.1%) consume tobacco products in Turkey. Tobacco or cigarette is an important risk factor mainly for atherosclerosis, chronic obsructive pulmonary disease and other disorders such as cancers and cardiovascular diseases, and chronic disorders. Aim: In the present study which is designed to scan records retrospectively, we aimed to investigate mean platelet volume (MPV), lipid profile and changes in depressive symptoms which are detected before and after the treatment period among the individuals who had admitted to the department of Family Medicine of Meram Medical Faculty, Necmettin Erbakan University to quit smoking and in those not smoking for at least three months. Material and Method: Between January 2015 and January 2016, hospital records of 150 cases admitted to the clinic to quit smoking and stopped smoking for at least three months were retrospectively investigated. We designed the study to evaluate the effects of cigarette smoking on some biochemical markers and depressive symptoms, mainly on MPV. We also planned to assess the effects of some variables such as age, gender, body mass index (BMI) and level of nicotine adherence that can indirectly affect blood count, plasma cholesterol, triglyceride and viscosity. Results: Mean age of the cases was 43.1±13.9 years, and mean smoking duration was 29.7±22.9 (packet/year). The cases were classified and assessed as two groups: those who had quitted smoking between 3-6 months and the other over 6 months. Considering age, gender, educational and marital status, profession and history of diseases diagnosed, no statistically significant difference was found between two groups (p>0.05).