Gestasyonel trofoblastik hastalıklar (GTH): 5 yıllık klinik deneyimimiz
Gestasyonel trofoblasti̇k hastaliklar (GTH): 5 yillik kli̇ni̇k deneyi̇mi̇mi̇z
- Tez No: 359088
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamızda gestasyonel trofoblastik hastalık (GTH) tanısı konularak tedavi ve takipleri yapılan, bu sürede neoplazi gelişen ve kemoterapi ihtiyacı duyulan hastalar değerlendirilmesi, gelişebilecek komplikasyonların önceden tahmini, önlenmesi ve maternal morbidite ve mortalitenin azaltılması yönünde hekime yol gösterici bilgilerin sunumunu amaçladık. Ocak 2008-Aralık 2012 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve patolojik tanısı GTH ile uyumlu 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait yaş, gravide, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, eğitim durumu gibi klinik karakteristikler, kan grubu, başvuru şikayetleri, GTH histolojik alt tipi, bir önceki gebeliğin tipi (abortus, term gebelik, ektopik gebelik), bir önceki gebelikten şuan görülen GTH'a kadar geçen süre kayıtları hastane arşiv dosyaları ve elektronik veri tabanına ulaşılarak kaydedildi. Hastaların başvuru esnasında ve yapılan cerrahi müdahele sonrası değerlendirilen tam kan (hemoglobin, hematokrit, trombosit ve beyaz küre sayıları) b-hcg değerleri kaydedildi. FIGO ve DSÖ kriterlerine göre puanlamalar yapılarak evrelendirildi. GTH gelişen hastaların 14'ünün primigravid olduğu, 92 hastanın bir önceki gebeliğinde normal doğum öyküsü, 23 hastada ise abortus öyküsü mevcuttu. Normal doğum sonrası ile GTH gelişimi arasında geçen süre 31,08±3,24 ay iken, abortus sonrası GTH gelişimi arasında geçen süre 6,15±1,28 ay idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In present study the aim has been to evaluate the patients diagnosed with gestational trophoplastic disease (GTD), treated and monitored and developed neoplasia during this process which resulted in chemotherapy; to project and prevent potential complications and to provide the physicians with leading information to decrease maternal morbidity and mortality. 129 patients having applied to the polyclinic between January 2008-December 2012 and diagnosed with pathologic GTD have been included in this research. Of all the patients data on their age, gravida, parity, abortus, number of live children, educational level and similar clinical characteristics, blood type, complaints, GTD histology subtype, type of previous maternity (abortus, term pregnancy, ectopic pregnancy), the interval between previous maternity and currently diagnosed GTD have been accessed from hospital archive files and electronic database. Full blood (hemoglobin, hematocrit, thrombocytle and white blood cell counts) B-Hcg values of the patients during the application and post-surgery process have been registered. Staging has been done via grading according to FIGO staging system and WHO criteria. Of the patients having developed GTD, 14 were reported with primigravid, 92 were reported with normal previous delivery, 23 were aborted with abortus. Time interval between normal delivery and GTD development was 31,08±3,24 months, time interval between post-abortus and GTD development was 6,15±1,28 months.