Mol hidatiformlu hastalarda hipertiroidinin karaciğer fonksiyon testleri üzerine etkileri
The effects of hyperthyroidism on liver function tests in mol hydatiform patients
  1. Tez No: 309505
  2. Yazar: MEHMET EMİN KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CUMHUR DÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar (GTH) plesentadaki trofoblastların anormal çoğalması ile giden heterojen bir grup hastalıktan oluşur. GTH hidatiform mol, invaziv mol , gestasyonel koryokarsinom ve gestasyonel sitotrofoblastik tümörü içermektedir. Komplet mol genellikle paternal kaynaklı kromozomlardan oluşurken, inkomplet mol ise genellikle iki paternal ve bir maternal kromozom içerip triploid yapıdadır.GTH'ların çoğu human chorionic gonadotropin beta subünit (beta-HCG) üretir. Beta-HCG hormonunun tiroid bezini uyarması nedeniyle GTH'da hipertiroidizm gelişebilmektedir. Olguların çoğunda bu hastalalıklar tamemen tedavi edilebilmektedir.Bu retrospektif çalışmada Haziran 2010 ile Nisan 2012 tarihleri arasında mol hidatiform tanısı alan kadınların klinik ve laboratuar parametleri değerlendirildi. Biz bu çalışmada 80 mol hidatiform hastasında karaciğer fonksiyon testleri ile tiroid fonsiyon testleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Bu zaman dilimi içinde çalışmaya 57 komplet mol ve 23 parsiyel mol tanılı olmak üzere toplam 80 kadın hasta alınmıştır. Vakalarımızın yaş ortalaması 30,26±10,47 (15-54) yıl idi. Klinik veriler hastane kayıtlarından elde edildi. GTH teşhisi için radyolojik görüntüleme çalışmaları ve histopatolojik inceleme yapıldı. Karaciğer ile ilgili transaminaz (AST ve ALT) ve tiroid fonksiyon testlerinin (TSH düzeyleri, serbest T3, serbest T4, total T3 ve total T4) değerlendirmesi ve hesaplamalar için ?SPSS (ver: 16,0) for Windows? istatistik paket programı kullanılmıştır. ? ² testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı.80 hastanın 23'ünde hipertiroidi saptandı. Hipertiroidizm prevelansı açısından iki grup arasında fark tesbit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Gestational Trophoblastic Disease (GTD) is a spectrum of heterogenous group of interrelated lesions originating from abnormal proliferation of trophoblast of the placenta. They include hydatidiform moles, invasive moles, gestational choriocarcinomas, and placental site trophoblastic tumors. While complete moles usually have a chromosomal structure totally derived from the paternal genome, partial moles mostly have complete trisomy consisted from two paternal and one maternal haploid sets of chromosomes.Most GTD lesions are able to produce the beta subunit of human chorionic gonadotropin (B-hCG). Due to thyroid stimulation by ß subunit of hCG, hyperthyroidism may occur in setting of GTD. They are mostly curable diseases in vast majority of the cases.In this retrospective study, clinical and laboratory features in the period of between June 2010 and April 2012 were studied in women with hydatidiform moles. We aimed to evaluate the relationship between liver related transaminases and thyroid tests of 80 patients with hydatidiform moles.In this time scale the cases were composed of 80 women with 57 complet and 23 partial mole. The mean age of the total cases was 30,26±10,47 (range 15-54). Clinical data was obtained from hospital records. The diagnosis of GTD was done by radiologic imaging studies and histopathologic examination. Liver-related transaminases (AST and ALT) and thyroid function tests (serum levels of TSH, free T3, free T4, total T3 and total T4) were recorded on the Statistical Package for Social Sciences version 16.0 (SPSS Inc, Chicago, Ill, USA) for further analysis. ?² test and pearson correlation analysis were used for statistical analysis.Hyperthyroidism was noted in 23 of 80 patients. Prevalence of hyperthyroidism was not different between groups.