Primer özefagus atrezisi onarımı sonrası anastomoz kaçaklarının yönetimi
Management of anastomotic leakage after primary esophageal atresia repair
- Tez No: 359095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde Özefagus Atrezisi (ÖA) tanısıyla primer onarım yapılan yenidoğanların klinik sonuçlarını değerlendirmek ve ÖA primer onarımı sonrası meydana gelen anastomoz kaçaklarının (AK) yönetimini tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2009–Ocak 2013 tarihleri arasında ÖA tanısıyla primer anastomoz yapılan 82 yenidoğanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Erken dönem kardiyak anomali, prematürite, sepsis, v.b nedenler ile kaybedilen 18 hasta çalışma dışı bırakıldı. Kalan 64 hastanın erken ve geç komplikasyonları incelendi. Hastalar, primer anastomoz sonrası AK gelişen [AK (+), n = 15] ve gelişmeyen [AK (–), n = 49] olarak gruplanarak birbiri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 64 yenidoğanın 15'inde (%23) postoperatif AK gelişti ve tümü konservatif tedavi (tüp torakostomi, geniş spektrumlu antibiyotik, erken floroskopik transanastomotik nazojejunal tüp yerleştirilerek anne sütü ile erken besleme) ile iyileşti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical outcomes of the neonates with esophageal atresia (EA) operated with primary repair and to discuss the management of anastomotic leakage (AL) after surgical repair for esophageal atresia. Methods: Data from 82 neonates with EA who underwent primary repair were retrospectively analyzed. 18 early fatal cases due to cardiac anomaly, prematurity, sepsis, and etc were excluded from the study. The remaining 64 cases were evaluated for early and late complications. Postoperative AL occurred in 15 cases [AL (+), n = 15] and did not in the other 49 cases [AL (–), n = 49] and the results were compared between two groups. Results: In 15 out of 64 (23%) neonates, AL occurred postoperatively. All of the anastomotic leakages were successfully treated with conservative treatment (tube thorocostomy, broad–spectrum antibiotic, nasojejunal breast milk feeding in the early stages via the transanastomotic catheter inserted fluoroscopically.