Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde tanı alan ürogenital malignitelerin değerlendirilmesi: Tek merkezli retrospektif çalışma
Evaluati̇on of urogeni̇tal mali̇gnanci̇es that diagnosed i̇n Di̇cle Uni̇versi̇ty Medi̇kal Faculty Departmant of Urology by years: A si̇ngle center retrospecti̇ve study
- Tez No: 359102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ SANCAKTUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada amaç, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde 1990-2013 yılları arasında tanı alan ve/veya tedavi edilen ürogenital kanserleri hastaları yıllara göre değerlendirmektir. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde Ocak 1990-Mayıs 2013 tarihleri arasında üroloji kliniğine başvuran ve doku tanısı malignite olarak rapor edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Elde edilen veriler kanserin türü, yaşı, cinsiyeti, görülme sıklığı, yıllara göre dağılımı bakımından sınıflandırıldı. İstatistiksel analiz için Microsoft Excel 2007 ve SPSS for Windows 16.0 programı kullanıldı. Toplam 1831 hastaya tanı konuldu. Bu hastaların 252'si kadın (yaş ort. 56,7±12.7SD), 1579'u erkekti (yaş ort. 49.6±16.4SD). Kanser türlerine göre 750 hastada mesane kanseri saptandı. Mesane kanserli hastaların 97'si (%12.9) kadın, 674'ü (%87.1) erkek hasta olup, erkek kadın oranı yaklaşık 7:1 idi. 619 hastada prostat kanseri izlenmiş olup yaş ortalaması 68.5±13.7'dir. 342 hastaya böbrek kanseri tanısı konmuş olup hastaların yaş ortalaması 48,8±11,5. Hastaların 187'si (%54,7) erkek, 155'i (%45,3) kadın hastadır. Çalışmamızda 120 hastada testis kanseri tanısı konmuş olup hastaların ortalama yaşı 28,16±13,67 idi. Üreter ve penis tümörlerine ait patolojik veri kayıtlarına tam olarak ulaşılamadığı için bu kanser türleri çalışma dışı bırakılmıştır. Bu sonuçlara göre, Dicle Üniversitesi'ne 1990-2013 yılları arasında başvuran ürogenital kanserli hastalar içinde mesane kanserlerinin birinci sırada yer aldığı, prostat kanserlerinin ikinci sırada geldiği görülmüştür. Bunu sırasıyla böbrek ve testis kanserleri izlemektedir. Ürolojik kanserleri daha iyi anlamak, erken tanı için toplumsal olarak farkındalık oluşturmak ve sonuçta daha etkin tedaviler sunabilmek için ilimizde ve bölgemizde daha fazla epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. Bunun için her sağlık kuruluşunda çok dikkatli ve titiz kanser kayıt verileri toplanmalı ve bu veriler ortak bir havuzda toparlanarak daha doğru epidemiyolojik sonuçlara ulaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluate cancer patients diagnosis and / or treated at Dicle University Medical School,Departmant of Urology between the years 1990-2013. Medical records of patients who admitted Dicle University Faculty of Medicine in the Department of Urology between January 1990 and May 2013 and who were reported as tissue diagnosis of malignancy were retrospectively reviewed. The resulting data type of cancer, age, gender, incidence, were classified in terms of annual distribution. For statistical analysis Microsoft Excel 2007 and SPSS 16.0 for Windows was used. A total of patients who diagnosed urogenital cancer were 1831. Out of 252 patients were women (mean age. 56.7 ± 12.7SD), 1,579 were men (mean age. 49.6 ± 16.4SD). Bladder cancer was detected in 750 patients. Out of this patients, 97 (12.9%) women, with 674 (87.1%) male patients. The ratio was about 7:1. Out of 619 have prostat cancer (mean age of 68.5 ± 13.7). Out of 342 patients were diagnosed with kidney cancer (mean age 48.8 ± 11.5) . Out of 342 patients 187 (54.7%) were male and 155 (45.3%) were female patients. Out of 120 patients were diagnosed with testicular cancer. (mean age 28.16 ± 13.67) . And penile tumors produce pathological data records can not be obtained exactly this type of cancer were excluded from the study. According to these results, the most frequent four types were as follows; bladder cancer, prostat cancer, kidney cancer and testicular cancer. We believe that more epidemiological studies are needed to better understand urological cancers, ultimately to create awareness for early diagnosis, in the community and to provide more effective treatments. For this, cancer data must be registered very careful and meticulous in every health care provider and must be collected in a common pool that more accurate epidemiological data results must be achieved.