İnhalasyon ve spinal anestezinin deneysel sıçan kas-deri flep modellerinde mikrodolaşıma etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the inhalation and spinal anesthesia on microcurcilation in experimental rat musculocutaneous flap models
  1. Tez No: 359103
  2. Yazar: MEHMET FATİH AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Amaç: Flep cerrahisi sonrası flep mikrodolaşımını olumlu yönde etkilediği ileri sürülen spinal anestezinin farklı kas-deri fleplerinde mikrodolaşıma etkileri incelenecektir. Metod: Çalışmada 35 adet rat beş gruba ayrıldı.Birinci grup iskemi oluşturulmayan kontrol grubu,ikinci grup inhalasyon anetezisi altında TRAM flep kaldırılan grup, üçüncü grup spinal anestezi altında TRAM flep kaldırılan grup, dördüncü grup inhalasyon anestezisi altında gluteus maksimus kaldırılan grup, beşinci grup ise spinal anestezi altında gluteus maksimus kaldırılan grup olarak planlandı.Tüm gruplarda 0., 7.,14, ve 28. günlerde deriden O2 saturasyonu ölçüldü. Deney sonunda intrakardiyak yoldan kan alınarak tüm ratlar sakrifiye edildi. Alınan kanlarda MDA, TAS ve TOS değerleri ölçüldü. Flep dokularından histopatolojik inceleme için örnekler alındı.Alınan örneklerde ödem,konjesyon,nekroz,inflamasyon,kanama,hyalinizasyon,nükleer santralizasyon ve fibrozis alanları değerlendirildi ve parametreler çalışma sonunda bulgular(+),(++),(+++),(++++) şeklinde sınıflandırılıp dereceleme yapıldı.Bulgular istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede MDA değerlerinin 1-2;( p=0.002), 1-3(; p=0.004 ) 1-4;( p=0.001), 2-5;( p=0.002), 3-5;( p=0.005), 4-5;( p=0.002) gruplarına anlamlı olarak farklılık gösterdiği buna göre hem spinal hem de inhalasyon anestezisi uygulanan ve TRAM flep kaldırılan gruplarda MDA düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artmıştır. Gluteus maksimus flebi kaldırılan gruplarda ise sadece inhalasyon anestezisi verilen grupta MDA düzeylerinde anlamlı yükselme tesbit edilmiştir. hassas bir şekilde ölçüldü. TAS değerleri, inhalayon anestezisi uygulanarak TRAM flep kaldırılan grupta ve spinal anestezi uygulanıp gluteus maksimus flebi kaldırılan grupta ve anlamlı olarak yükselmiştir.Ayrıca kaldırılan farklı flepler arasında aynı anestezik yöntem kullanıldığı halde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Şöyle ki;inhalasyon anestezisi uygulanan ve TRAM flep eleve edilen grupta TAS değerleri aynı anestezik yöntem kulanılan fakat gluteus maksimus flebi kaldırılan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Spinal anestezi uygulanan gruplarda ise Gluteus maksimus flebi kaldırılan grupta TAS değerleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Bir başka anlamlı fark da 4. ve 5. gruplar arasında tesbit edilmiştir.Gluteus maksimus flebi kaldırılan ve spinal anestezi uygulanan grupta TAS değerleri aynı flep kaldırılan ve inhalasyon anestezisi uygulanan gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To examine the effects of spinal anesthesia on microcirculation, applied in different musculocutaneous flaps which was told to effect flap microcirculation positively in postoperative period. Method: 35 rats separated into five groups. First group was control group with no ischemia. TRAM flap was elevated under inhalation anesthesia in second group, TRAM flap was elevated under spinal anesthesia in third group, gluteus maximus muscle flap was elevated under inhalation anesthesia in fourth group, and gluteus maximus flap was elevated under spinal anesthesia in fifth group. Cutaneous O2 saturation was measured on 0th, 7th, 14th, and 28th days in all groups. All rats were sacrificed by taking intracardiac blood samples at the end of the experiment. MDA, TAL, and TOL values of the blood samples were determined. Samples were obtained from flap tissues for histhopathologic examination. Areas of edema, congestion, necrosis, inflammation, bleeding, hyalinization, nuclear centralization, and fibrosis were evaluated in histhopathologic evaluation and results were classified as (+), (++), (+++), (++++) and grading was done. Results were evaluated statistically. Results: In biochemical evaluation, MDA values were determined as 1-2; ( p=0.002), 1-3; ( p=0.004), 1-4; ( p=0.001), 2-5; ( p=0.002), 3-5; ( p=0.005), 4-5; ( p=0.002). There were significant difference and MDA values were found to be elevated significantly in TRAM flap elevated groups both under spinal and inhalation anesthesia. MDA values were found to be significantly elevated in only gluteus maximus elevated group under inhalation anesthesia, among the gluteus maximus elevated groups. TAL values were significantly elevated in TRAM flap elevated group under inhalation anesthesia and gluteus maximus elevated group under spinal anesthesia. Despite the use of same anesthetic technique in both flap elevation procedures outcomes were different; TAL values were significantly higher in TRAM flap elevated group under inhalation anesthesia compared to gluteus maximus flap elevated group under same anesthetic technique. TAL values were significantly higher in gluteus maximus flap elevated group among the spinal anesthesia applied groups. Another significant difference was detected between group 4 and 5. TAL values were significantly higher in gluteus maximus flap elevated group under spinal anesthesia compared to inhalation anesthesia applied group with the same flap elevated.