Deneysel sıçan yanık modelinde L-glutamin + L- alanin kullanımının bağırsaklardaki yapısal değişikliklere etkisi ve bakteryel translokasyona etkisinin araştırılması
Introduction and Objective: The aim of this experimental study is to research the effects of L-alanin and L-glutamine on liver, structural changes on small intestine, wound healing, and bacterial translocation which are being widely used on intensive care patients.
- Tez No: 359108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DURĞUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu deneysel çalışmanın amacı, yoğun bakım hastalarında sıklıkla kullanılan L-alanin+ L-glutaminin karaciğer, ince bağırsakdaki yapısal değişikliklere etkisi, yara iyileşmesine etkisi ve bakteriyel translokasyona etkisini araştırılmasıdır. Materyal ve Metod : Bu çalışmada 190-230 gr olan 20 adet erkek Sprague Dawley rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak iki guruba ayrıldı. Tüm ratlarda deneysel rat yanık modeline uygun olarak deride yanık oluşturuldu ve her iki grup eşit şartlarda 21 gün beslendi. Deney grubuna 5ml/kg/gün L-glutamin+L-alanin içeren (Dipeptiven®, Fresenius Kabi BadHamborg, Almanya) preparatı oral yolla verildi. 21 günün sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi. Tüm ratlardan steril şartlarda karaciğer, ince bağırsak, yanık yarasından biyopsiler ve kan kültürü alındı. Patolojik incelemede dokulardaki yapısal değişiklikler ve yara iyileşmesi değerlendirildi. Mikrobiyolojik incelemede ince bağırsak ve kan kültürleri kıyaslayarak L-glutamin+L-alaninin bakteriyel translokasyona etkisi araştırıldı. Bulgular : İki grup arasında ince bağırsak biyopsileri arasında hiçbir yapısal fark görülmedi. Karaciğer biyopsilerinde kontrol grubunda grade 1 hasarlanma mevcutken deney grubunda hasar tesbit edilemedi. Yanık yarasından alınan cilt biyopsilerinin patolojik incelemesinde deney grubunda epitelizasyon ve granulasyonun daha iyi olduğu tesbit edildi. Mikrobiyolojik incelemede kontrol grubundaki iki ratın ince bağırsak ve kan kültürlerinde S.aureus, iki ratın ince bağırsak ve kan kültürlerinde de S.epidermidis olmak üzere toplamda dört ratda üreme tesbit edildi. Deney grubundaki hiçbir ratın ince bağırsak ve kan kültürlerinde üreme olmadı. Sonuç: Deneysel rat yanık modelinde yapılan bu çalışmanın sonucunda elde ettiğimiz verilere göre, L-glutamin+L-alanin (Dipeptiven®, Fresenius Kabi BadHamborg, Almanya) kullanımının yanık hastalarının yara iyileşmesini olumlu etkisi olacağını, bakteriyel translokasyonu engellemeye yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Yatarak tedavi edilen yanık hastalarının beslenmesinde L-glutamin+L-alaninin destek ürünü olarak tüm hastalarda düzenli olarak kullanımını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Objective: The aim of this experimental study is to research the effects of L-alanin and L-glutamine on liver, structural changes on small intestine, wound healing, and bacterial translocation which are being widely used on intensive care patients. Material and Method: 20 male Sprague Dawley rats which weigh 190-230 gr used in this study. Rats separated into two randomized groups. In accordance with experimental rat burn model, skin burn was created in every rat and both groups are fed equally for 21 days. Experimental group administered L-glutamine+L-alanin containing product (Dipeptiven®, Fresenius Kabi BadHamborg, Germany) for 5 ml/kg/day orally. At the end of 21st day all rats were sacrificed. Biopsy materials obtained from liver, small intestine, and burn wound and blood culture was taken under sterile conditions. In pathologic examination structural changes in tissues and wound healing was evaluated. In microbiologic examination, effects of L-glutamine and L-alanin on bacterial translocation are evaluated by comparing small instestine and blood cultures. Results: No structural difference was seen among small intestine biopsies between two groups. No liver damage was seen in experimental group while live biopsies showed grade 1 damage in control group. Epitelization and granulation was detected as better in pathologic examination of skin biopsies obtained from burn wound showed better in experimental group. Microbiologic examination showed bacterial replication in total of 4 rats from control group, two rats showed replication of S.aures in small intestine and blood culture and two rats showed replication of S. epidermidis in small intestine and blood culture. No replication was determined in any rats from experimental group. Conclusion: In the light of findings acquired from this study done with experimental rat burn model, we think that use of L-glutamine+L-alanin (Dipeptiven®, Fresenius Kabi BadHamborg, Germany) will have positive effects on wound healing and helps preventing the bacterial translocation. We suggest regular use of L-glutamine+L-alanine in nutrition of hospitalized burn patients as a supporting product.