Deneysel olarak oluşturulmuş epilepsi modelinde udenafilinin elektrofizyolojik etkileri
Electrophysiological effects of udenafil in experimentally generated epilepsy model
  1. Tez No: 921156
  2. Yazar: UĞUR ÜYETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Epilepsi provoke edilmemiş tekrarlayan nöbetlerle karakterize nörolojik bir hastalıktır. Fosfodiesteraz tip-5(PDE-5) inhibitörleri cGMP yolağını inhibe ederek NO'in daha uzun süre etki göstermesini sağlayan bir moleküldür. PDE-5 inhibitörlerinin penil ereksiyonun yanı sıra bilişsel fonksiyonlar üzerine de etkileri vardır. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulmuş epilepsi modelinde bir PDE-5 inhibitörü olan udenafilin elektrofizyolojik etkilerini araştırmayı amaçladık. Her bir grupta 7 sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki deneklerin 5 dk bazal aktivite kaydı alındıktan sonra epileptiform aktivite oluşturmak üzere intrakortikal 2,5 μl penisilin uygulandı. Epileptiform aktivitenin başlama zamanını, diken dalga sayısını, diken dalga genliğini tespit etmek için EKoG değerleri 180 dk boyunca kayıt altına alındı. Grup 2 ye grup birdekine ek olarak 5 mg/kg intraperitonal diazepam verildikten 5 dk sonra epileptiform aktivite oluşturuldu. Grup 3'e ise 10 mg/kg oral udenafil gavaj yoluyla verildikten 90 dk sonra epileptiform aktivite oluşturuldu. Grup 4'e udenafil verildikten 90 dk sonra diazepam uygulandı ve sonrasında epileptiform aktivite oluşturuldu. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildiğinde grup 2'deki ilk epileptiform aktivite başlama zamanının diğer gruplara göre daha uzun olduğu görüldü. Diazepam ve udenafil gruplarında diken dalga sıklığının ve genliğinin penisilin grubuna kıyasla düşük olduğu tespit edildi. Sonuç olarak udenafilin erken dönemde epileptiform aktivite başlama zamanı üzerine olumlu bir katkı sağlamadığını, ancak diken dalga sıklığı ve genliği üzerine olumlu etki göstererek geç dönemde antikonvülzan bir etki gösterebileceğini, ayrıca dolaylı etkilerinin diazepamın antikonvülsan etkilerini tamamlayıcı bir role sahip olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Deneysel, Elektrokortikografi, Epilepsi, Penisilin Sıçan, Udenafil
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder characterized by unprovoked recurrent seizures. Phosphodiesterase type-5 (PDE-5) inhibitors are molecules that enhance the prolonged action of nitric oxide (NO) by inhibiting the cGMP pathway. In addition to their role in penile erection, PDE-5 inhibitors also have effects on cognitive functions. In this study, we aimed to investigate the electrophysiological effects of udenafil, a PDE-5 inhibitor, in an experimentally induced epilepsy model. Four groups, each consisting of seven rats, were established.In the first group, 5 minutes of baseline activity was recorded, followed by the intracortical administration of 2.5 μl of penicillin to induce epileptiform activity. ECoG values were recorded for 180 minutes to determine the onset time, spike count, and spike amplitude of epileptiform activity. In the second group, 5 mg/kg intraperitoneal diazepam was administered 5 minutes before inducing epileptiform activity, in addition to the procedure in the first group. In the third group, 10 mg/kg oral udenafil was administered via gavage 90 minutes before inducing epileptiform activity. In the fourth group, diazepam was administered 90 minutes after udenafil, followed by the induction of epileptiform activity.Statistical analysis revealed that the onset time of the first epileptiform activity in group 2 was longer compared to other groups. The frequency and amplitude of spike-wave discharges in the diazepam and udenafil groups were found to be lower than in the penicillin group. In conclusion, we determined that udenafil did not significantly contribute to the early onset time of epileptiform activity. However, it exhibited positive effects on spike frequency and amplitude, suggesting a potential anticonvulsant effect in the later stages. Additionally, its indirect effects may complement the anticonvulsant properties of diazepam. KEYWORDS: Electrocorticography, Epilepsy, Experimental, Penicillin, Rat, Udenafil