Bruselloz tanısıyla izlenen çocuk olguların hematolojik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hematologic parameters of children with brucellosis
- Tez No: 474614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAHVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bruselloz Tanısıyla İzlenen Çocuk Olguların Hematolojik Parametrelerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bruselloz tüm dünyada ve ülkemizde yaygın görülen ve yaş ve cinsiyet farkı gözetmeden multisistemik hastalığa neden olabilen bir zoonozdur. Çalışmamızda bruselloz tanısı almış hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerin, bazı biyokimyasal, serolojik ve hematolojik laboratuvar parametrelerinin incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metodlar: Bu çalışmaya, 01 Nisan 2015 – 01 Şubat-2017 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Anabilim Dalında, yatırılan veya ayaktan takip edilen 0-16 yaş arası, bruselloz tanısı almış 110 hasta dahil edildi. Bruselloz tanısı için Rose Bengal, STA, Coombs testi kullanıldı ve ≥1/160 titreler anlamlı kabul edildi. Hastaların hematolojik parametleri için tam kan parametreleri, akut faz reaktanı olarak CRP düzeyi ve biyokimyasal analizleri hastanemiz laboratuarlarında çalışıldı. Bulgular: Yüzon Bruselloz olgusunun 84'ü(% 76,3) erkek,26'sı(% 23,7) kızdı. Hastaların cinsiyete göre arada anlamlı fark mevcut değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Hematologic Parameters of Children with Brucellosis Objective: Brucellosis is a zoonosis that appears common all over the world and may cause multisystem disease irrespective of age and gender differences. In our study, we aimed to investigate demographic characteristics such as age and gender, some biochemical, serological and hematological laboratory parameters were between patients who diagnosed brucellosis. Material and Methods: This study included 110 patients who had been diagnosed brucellosis aged between 0-16 years with inpatient who had not detected any disease aged between 0-16 years, irrespective of age and gender differences at the Department of Child Health and Diseases, Erzurum Regional Education and Research Hospital, Department of Pediatric Infection between 01 april 2015 and 01 February 2017. Patient demographics such as age and gender, and laboratory parameters were obtained prospectively from patient files and records of our hospital. Brucella Rose Bengal ,STA,Coombs test was used for the diagnosis of brucellosis and ≥1/160 titers were considered significant. Whole blood analysis for hematological parameters, Creactive protein (CRP) levels as an acute-phase reactant and biochemical analysis of patients were studied in our hospital laboratory. Results: Of the 110 patients with brucellosis, 84(% 76,3) were males and 26'sı(% 23,7) were females. There was no significant difference according to gender (p>0.05).