Prostat kanseri şüphesi ile trans rektal prostat biyopsisi uygulanan hastalarda plazma siyalik asit seviyesinin değerlendirilmesi
The evaluation of plasma sialic acid levels of the patients whose trans rectal prostate biopsies were performed with the suspect of prostate cancer
- Tez No: 359131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Prostat kanseri şüphesi ile trans rektal prostat biyopsisi uygulanan hastalarda plazma siyalik asit seviyesinin değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı prostat kanseri şüphesi ile trans rektal prostat biyopsisi uygulanan hastalarda plazma siyalik asit seviyesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ocak 2012-Şubat 2013 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Polikliniği'ne başvurup; prostat spesifik antijen ( PSA) yüksekliği ve/veya anormal rektal muayene bulgusu tespit edilen 143 erkek hasta dahil edildi. Hastalardan prostat biyopsisi öncesi PSA ve siyalik asit ölçümü için tam kan alındı. Siyalik asit ölçüm yöntemi olarak lektin tabanlı enzyme-linked ımmunosorbent assay (ELISA) yöntemi kullanıldı. Hastalar patoloji sonuçlarına göre adenokanser, penign prostat hiperplazisi (BPH) ve diğer patolojiler olmak üzere (prostatik intraepitelial neoplazi (PIN), atipik küçük asiner proliferasyon (ASAP)) 3 gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 65,3 yıl idi ve ortalama total PSA değeri 18,4 ng/ml idi. Yapılan parmakla rektal muayenede; 35 hastada şüpheli rektal muayene bulgusu tespit edildi. Patolojisi adenokanser gelen hastaların ortalama plazma siyalik asit düzeyi 112,7 ± 81,4 iken, patolojisi BPH gelen hastaların ortalama plazma siyalik asit düzeyi ise 60,5 ± 24 idi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p= 0,009). Patolojik sonucu adenokanser gelenler ile ASAP ve PIN gelenler arasında plazma siyalik asit düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi (p=0,6). Siyalik asit, tPSA, vucut kitle indeksi (BMI), anormal rektal muayene bulgusu, yaş ve Gleason skoru arasında korelasyon yoktu. Sonuç: Plazma siyalik asit seviyesi, prostat adenokarsinomu ve ilişkili premalign patolojileri öngörmede muhtemel bir parametre olarak kullanılabilir. Ancak bu konuda daha geniş hasta serilerine sahip çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Evaluation Of Plasma Sialic Acid Levels Of The Patients Whose Trans Rectal Prostate Biopsies Were Performed With The Suspect Of Prostate Cancer Aim:The aim of this study is to evaluate the plasma sialic acid levels of the patients whose transrectal prostate biopsies were performed with the suspect of prostate cancer. Materialsandmethod: A number of 143 patients were included to the study who applied to Dicle University Medicine Faculty Urology Policlinics, with high prostate specific antigen(PSA) levels or normal/anormal rectal examination results between January 2012-February 2013. Before the biopsy application, total bloods were collected from the patients to determine the levels of PSA and sialic acid. Lectin base enzyme-linked ımmunosorbent assay (ELISA) method was used to determine the sialic acid levels. The patients were divided into 3 groups; adenocancer, benign prostatic hyperplasia (BPH), and other pathologies (prostatic intraepithelial neoplasia (PIN), atypical small acinar proliferation (ASAP)). Results:The meanage of the patients was determined as 65,3 years and the mean PSA level was 18,4 ng/ml. By the rectal examination; suspicious results were found in 35 patients. The The mean sialic acid levels were 112,7 among pathologiacally adenocancer diagnosed patients, and 60,5 among BPH patients. There were statistically significant differences among these groups (p= 0,09). There were no statistically significantly differences between adenocancer, ASAP and PIN groups in thecase of sialicacid (p=0,6). There was no correlation detected between sialic acid, tPSA, body mass index (BMI), anormal rectal examination results, age and Gleason score. Conclusion:Plasma sialic acid levels is likely to be used to predict prostate carcinoma and premalign pathologies. But we need more studies with wide patient series to support this conclusion.