Diyabetik olmayan prehipertansif hastalarda mikroalbuminüri sıklığı ve ilişkili risk faktörlerinin tespiti
The frequency of microalbuminuria and associated risk factors in non diabetic patients who have prehypertension
  1. Tez No: 359134
  2. Yazar: ELİF ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Prehipertansiyon, hipertansiyon öncesi dönem olarak tanımlanır. Joint National Committee (JNC) 7 raporunda tanımlanan şekliyle sistolik kan basıncı: 120-139 mmHg, diastolik kan basıncı: 80-89 mmHg olması ile karakterizedir. Prehipertansif evrenin önemi hipertansiyona ilerleme göstermesinin yanında, yaşam tarzı değişiklikleri ile hipertansiyona ilerlemenin engellenebilir olmasıdır. Prehipertansiyon hipertansiyona ilerleme dışında önemli bir klinik problemdir. Framingham Kalp çalışmasında prehipertansiyon saptanan hastaların 10 yıllık takiplerinde kardiyovasküler olay gelişim riski kadınlarda 2,5 erkeklerde ise 1,6 kat fazla bulunmuştur. Major kardiovasküler risk faktörü olan mikroalbüminürinin prevalansı gerek prehipertansif gerekse hipertansif hastalarda, normal kan basıncına sahip bireylere göre arttığı bilinmektedir. Mikroalbuminüri önemli bir endotel hasarı belirtecidir. Dolayısıyla, mikroalbuminürinin erken dönemde tespit edilmesi, organ hasarlarını önleyecek tedbirlerin alınmasına katkı sunacağından çok önemlidir. Bu çalışmada diyabetik olmayan prehipertansif bireylerde mikroalbuminüri sıklığını ve ilişkili risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık.Materyal - metod: 2011-2012 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye polikliniğine başvuran veya Dahiliye kliniğinde yatarak tedavi alan 100 prehipertansif hasta dosyasının retrospektif olarak değerlendirilmesi planlandı. 18-65 yaş arası diyabeti olmayan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri, kan basıncı, vücut kitle indexi, biyokimyasal parametreleri, mikroalbuminüri düzeyleri hasta dosyasından ve mikroalbuminüri ile ilişkili olabilecek sigara, alkol kullanımı ile beslenme ve yaşam stili ile ilgili bilgiler ulaşılabilinen hastalarda kendilerinden, ulaşılamayanlarda hasta dosyalarından elde edilmeye çalışıldı. Hastalara rutin olarak poliklinik ve kliniklerimizde 12 saat açlığı takiben çalışılan glukoz, üre, kreatin, Na, K, Ca, P, ürik asit, albumin Trigliserit, T.kolesterol, LDL-K, HDL-K ile tam idrar tetkiki ve hemoglobin kaydedildi.Bulgular: Verileri yeterli olan 92 hasta çalışmaya dahil edildi. Prehipertansif hastalar arasında mikroalbuminüri sıklığını % 10.9 olarak tespit ettik. Hastalar grup 1: Normoalbuminürik olanlar, grup 2: mikroalbuminürik olanlar şeklinde ikiye ayrıldı. Grup 1: 82 hastadan ve grup 2: 10 hastadan oluştu. Prehipertansif mikroalbuminüri'li hastalarımızın mikroalbuminüri düzeyi: 97,07±57,28mg/gün, yaş ortalaması, 41,20±10,78 yıl, SKB: 125,80±5,13mmHg, DKB: 86,40±3,47mmHg, VKI: 29,78±8,10 kg/m2, bel çevresi: 103,00±23,12 cm, GFR: 112,32 ±72,97 ml/dk ve 24 saatlik idrar hacmi: 2183,0±924,39 ml olarak saptandı. Normoalbuminürik prehipertansif bireylerle karşılaştırıldığında diastolik kan basıncı mikroalbuminürili hastalarda yüksek bulundu(p=0.048). Diastolik kan basıncının mikroalbumirili hastalarda yüksek bulunması hastaların genç olmasına bağlandı. Mikroalbuminürili prehipertansif kadın hastalarda VKI, erkek hastalara göre daha yüksek bulundu(p=0.007). Grup 1 ile karşılaştırıldığında grup 2'de 24 saatlik idrar hacminde ve glomerüler filtrasyon hızında, istatistiksel anlamlılığa ulaşmayan bir yükseklik saptandı.Sonuç: Mikroalbuminüri prehipertansif grupta % 10.9 olarak saptandı. Diastolik kan basıncı, artmış vücut kitle indexi ve glomerüler filtrasyon hızı mikroalbuminüri gelişimi için önemli parametreler olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim:The period before hypertension is defined as prehypertension. Prehypertension characterised by systolic blood pressure: 120-139 mm Hg, and diastolic blood pressure: 80-89 mmHg that defined as in the joint national committee report 7(JNC). The importance of prehypertension is explained by progression to hypertension in following years and can be prevent with lifestyle changes. On the other hand, prehypertension is an important clinical problem. 10-year follow-up of Framingham Heart study, patients with prehypertension had raised risk of cardiovascular events, 2.5 fold in women and 1.6 fold in men.Microalbuminuria has been accepted as major cardiovascular risk factor and the prevalence of microalbuminuria is increased both patients with prehypertension and hypertension compared to individuals with normal blood pressure. Microalbuminuria is an important marker of endothelial damage. So, early detection of microalbuminuria is very important for contributing to take preventive measures for other organ damages. In this study, we aimed to determine the prevalence and associated risk factors of microalbuminuria in non-diabetic patients with prehypertensionMaterial - method : The study was carried out in outpatient clinics of internal medicine and departments of internal medicine in Dicle University Faculty of Medicine, between 2011 and 2012. The files of 100 nondiabetic prehypertensive patients age between 18 ? 65 years old were planned to evaluate retrospectively. Demographic characteristics, blood pressure measurements, body mass index, biochemical parameters, microalbuminuria levels and associated factors with microalbuminuria such as smoking, alcohol use, lifestyle activities and nutrition types were noted from patient files.Results: 92 patients for whom sufficient data were available for analysis, were included in the study. The prevalence of microalbuminuria was 10.9%.Subjects were categorized as group 1 those with normoalbuminuria and group 2 those with microalbuminuria.82 patents were in group 1 and 10 patients were in group 2. In patients with Microalbuminuria average value of microalbuminuria was 97.07 ± 57.28 mg / day, mean age was 41.20 ± 10.78 years, SBP: 125.80 ± 5.13 mmHg, DBP: 86.40 ± 3.47 mmHg, BMI: 29.78 ± 8.10 kg/m2, waist measurement: 103.00 ± 23.12 cm, GFR: 112.32 ± 72.97 ml / min, and 24-hour urine volume: 2183.0 ± 924.39 ml.Diastolic blood pressure was higher in group 2 than in group 1 (p=0.048). High diastolic blood pressure in group 2 was thought that associated with to their young ages. BMI was higher in microalbuminuric women than male patients (p = 0.007). 24-hour urine volume and glomerular filtration rate were higher in group 2 than in group 1 that were not statistically significant.Conclusion: Prevalence of microalbuminuria was 10.9% among prehypertensive patient. We suggest that high diastolic blood pressure, increased body mass index and glomerular filtration rate were important parameters for the development of microalbuminuria.