Bruselloz tanılı hastalarda kardiyak fonksiyonel ve anatomik değişikliklerin araştırılması
Assessment of cardiac functional and anatomical alterations in brucellosis
- Tez No: 359133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ARITÜRK ATILGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bruselloz Tanılı Hastalarda Kardiyak Fonksiyonel ve Anatomik Değişikliklerin Araştırılması Dr. İbrahim İLHAN Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi Bruselloz mortalitesi düşük, morbiditesi yüksek zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Ülkemizde endemik olan bu hastalık sıklıkla kaynatılmamış süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle insanlara bulaşır ve farklı klinik tablolar ile karşımıza çıkabilir. 1991 ile 2000 yılları arasında Sağlık Bakanlığı'na yıllık yaklaşık 9000 vaka bildirilmiştir (insidans: 14/100.000). Bruselloz tanılı hastalarda kardiyak komplikasyon oranı geniş serilerde %0-2 olarak raporlanmıştır. En sık izlenen kardiyak komplikasyon sağlıklı nativ bir kapağın tutulduğu endokardittir, sıklıkla aort kapak etkilenir, diğer olası kardiyak komplikasyonlar miyokard veya perikardın tutulduğu durumlardır ancak oldukça nadir izlenir. Tanı klinik belirti ve bulguların varlığında standart tüp aglütinasyon testinin pozitif (STA?160) olmasıyla konulmaktadır. Bu çalışmada bruselloz tanısı alan 32 hastada kardiyak bulguların araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla tüm hastalara fizik inceleme, lipit profili, elektrokardiyografi (EKG), ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu (AKBM), 24 saat holter takibi ve ekokardiyografik inceleme yapıldı. Çalışma Ocak 2012 ile Temmuz 2013 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesinde yapıldı, Çalışmaya akut bruselloz tanısı konulan 32 hasta ile bruselloz olmayan 28 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışmaya alınan 32 bruselloz olgusunun 18'i (%56,25) erkek idi. Hasta ve kontrol grubunda yaş ortalaması sırasıyla 22.04 ± 12.51 yıl (15-59 yıl) ve 27.05 ± 13,17 yıl; beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması 23.21 ± 2.31 ve 24.38±2.44 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Cardiac Functional and Anatomical Alterations in Brucellosis İbrahim İLHAN, MD. Department of Cardiology Expertise Thesis Brucellosis is a zoonotic infection disease with high morbidity and low mortality. Route of transmission of this endemic disease in our country is unboiled milk and milk products consumption. The disease shows different clinical symptoms. Between 1991 and 2000, about 9,000 cases yearly were reported to the Turkish Ministry of Health (incidence: 14/100,000). Cardiac involvement in brucellosis is rare, occurring at a rate of 0% to 2% in large series. The most usual complication is endocarditis in-volving a healthy native valve, generally the aortic valve. One possible complication of endocarditis is myocardial or pericardial involvement, although its isolated presentation is exceptional. Diagnosis generally made by positive result of standard aglutination test (STA?160) in terms of presence of clinical symptoms. The aim of this study was to investigate cardiac involvement in 32 patients with the diagnosis of brucellosis. Clinical and laboratory parameters of all subjects were assessed and Standard 12-lead electrocardiographs (ECG), 24-hour electrocardiographic Holter monitoring and 24 hour ambulatory blood pressure monitoring (ABMP) were performed, All the patients and control group were evaluated by M-mod, two-dimensional conventional Doppler echocardiography and tissue Doppler imaging. 32 patients with brucellosis and age-matched 28 healthy subjects as control group were enrolled to this study. 18 of 32 brucellosis patients (%56.25) were male in the trial. The mean ages of the patients and control group were 22.04 ± 12.51 years and 27.05 ± 13,17 years respectively; and mean body mass index (BMI) were calculated as 23.21 ± 2.31 ve 24.38 ± 2.48 . There was no sitatistical differences in between study groups compared for age, gender and BMI (p>0.05).