Çocuk acil ve endokrinoloji polikliniğine diyabetik ketoasidoz ile başvuran hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Dicle universty and children's endocrine clinic of pediatrics emergency retrospective evaluation of patients presenting with in diabetic ketoacidosis
  1. Tez No: 359139
  2. Yazar: DEVRİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Diyabetik ketoasidoz, dolaşımdaki insülinin tam veya göreceli azalması ve karşıt düzenleyici hormonların artışı ile karakterize yaşamı tehdit eden akut metabolik bir bozukluktur. Çalışmadaki amacımız DKA nedeni ile takip edilen hastaların asidoz derecesinin klinik ve laboratuvar parametreleri üzerine etkisini incelemek, tip 1 diyabetin tanı ve tedavisinin erken ve daha dikkatli yapılmasının DKA nedeniyle oluşabilecek komplikasyonları, mortalite ve morbiditeyi azaltacağı hususunda farkındalık oluşturmaktır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ocak 2007 Nisan 2013 yılları arasında DKA tanısı ile yatırılan 70 çocuk hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelenerek hastaların verileri ayrıntılı olarak kaydedildi. Çalışmaya kan glukoz değeri: >250 mg /dL, pH< 7,35 veya HCOз
Özet (Çeviri)
Diabetic ketoacidosis is a life-threatening acute metabolic disorder that is characterized by absolute or relative deficiency of circulating insulin and increased levels of counter regulatory hormones in the circulation. The aim of the study is to investigate effect of acidosis severity of patients, who are followed because of DKA, on the clinical and laboratory parameters, and to create an awareness in regard to early and careful diagnosis and treatment of type I diabetes may reduce morbidity and mortality as well as complications associated with DKA. Files of 70 hospitalized children patients with DKA diagnosis were examined retrospectively and data of patients were recorded in detail in Dicle University, Faculty of Medicine on January 2007- April 2013. The patients, who were in blood glucose values> 250 mg / dL, pH