Çocuklarda ameliyat sonrası yapışıklıklara bağlı barsak tıkanıklıkları tedavisinde konservatif yaklaşımın yeri
The place of conservative treatment among children diagnosed to have intestinal obstruction due to postoperative adhesions
  1. Tez No: 359154
  2. Yazar: FATMA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ANDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ameliyat sonrası yapışıklıklara bağlı barsak tıkanıklığı çocukluk çağında da görülebilen, morbidite ve hatta mortalite nedeni olabilen önemli cerrahi sorunlardandır. A meliyat sonrası yapışıklıklara bağlı barsak tıkanıklığı tedavisinde hemen beklemeden cerrahi veya barsakta dolaşım bozukluğu şüphesi veya perforasyon varlığı dışında konservatif yaklaşım önerileri bulunmaktadır. Son on yıllık sürede Anabilim Dalımızda ameliyat sonrası yapışıklıklara bağlı barsak tıkanıklığı tanısı ile takip ve tedavi edilen olgular incelenerek, konservatif tedavinin etkinliği değerlendirilmiştir. Ç alışma grubumuzu oluşturan 70 olgu değerlendirildiğinde, 59 unun (%84) konservatif yöntemle tedavi edilebildiği, sadece 11 olguda (%16) cerrahi tedavi gerektiği görülmüştür. Konservatif tedavinin başarılı olduğu olgularda beş gün veya daha kısa tedavi süreleri yeterli olmuştur. Cerrahi tedavi gerektiren 11 olgu en az 5 günlük bir konservatif tedavi sonrası ameliyata alınmıştır. Bu olgulardan ikisinde barsak dolaşım bozukluğu, birinde iatrojenik barsak travması nedeniyle rezeksiyon gerekmiş, bir olguda da yoğun yapışıklıkların proksimalinden enterostomi yapılmıştır. Ç ocukluk çağı ameliyat sonrası yapışıklıklara bağlı barsak tıkanıklıklarında konservatif yöntemin önemli bir tedavi etkinliğinin olduğu, ancak takip sırasında barsak dolaşım bozukluğu şüphesi olduğunda gecikmeden, veya beş günlük süre sonunda pasaj açılmadığında ameliyat kararı verilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In testinal obstructions due to postoperative adhesions are among important surgical problems that may cause morbidity and even mortality during childhood. T he treatment of intestinal obstructions due to postoperative adhesions are controversial. Immediate operation following the diagnosis, or conservative approach unless there is no doubt about the development of vascular compromise in the intestine or intestinal perforation. C hildren who undergone treatment following the diagnosis of small bowel obstruction due to postoperative adhesions during a 10-year period in Hacettepe Children' s Hospital Department of Pediatric Surgery were evaluated to determine the results and complications of conservative approach. Our study group consisted 70 children. While 59 (%84) children were treated by conservative approach, 11 (%16) children have necessitated surgical approach. Successful conservative treatment required less than a five-day period. The decisions for operatins were established following a period of conservative approach which has been longer than 5 days. Two children among 11 required intestinal resection because of vascular compromise of the intestine, and a child required intestinal resection because of iatrogenic injury. Because the dense adhesions could not be relieved, an enterostomy proksimal to the adeshions was performed in a child. Conservative approach can be safely utilised in children admitting with intestinal obstructions due to postoperative adhesions. However, any sign of vascular compromise of intestine, or persistence of obstruction following a-five-day conservative treatment period should prompt the surgical treatment.