1-7 yaş arasındaki çocuklarda ameliyat sonrası ağrının ebeveyn, hemşire ve bağımsız bir gözlemci tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain by the parent,nurse and an independent observer among 1-7 year old children
- Tez No: 487105
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gaye Erdoğan, 1-7 Yaş Arasındaki Çocuklarda Ameliyat Sonrası Ağrının Ebeveyn, Hemşire Ve Bağımsız Bir Gözlemci Tarafından Değerlendirilmesi. Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı Cerrahi Hemşireliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2018. Araştırma, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde 1-7 yaş arasındaki çocuklarda ameliyat sonrası ağrının; ebeveyn, hemşire ve bağımsız bir gözlemci tarafından değerlendirilmesindeki farklılıkları karşılaştırmak amacıyla kesitsel tipte tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 236 çocuk hasta oluşturmuştur. Veriler, 01.04.2016 ve 01.10.2016 tarihleri arasında;“Çocuk Bilgi Formu”,“Ebeveyn Bilgi Formu”,“Hemşire Bilgi Formu”, ağrı şiddetini belirlemeye yönelik“Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS= Numering Rating Scale)”ve“Wong-Baker Yüzler Ağrı Derecelendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Bülent Ecevit Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan ve Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yazılı izin alınmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde görevli hekim ve hemşirelere araştırmanın içeriği hakkında bilgi verilmiş ve onamları alınmıştır. Örnekleme dahil edilecek çocuk hastaların ebeveynlerinden“Bilgilendirilmiş Olur Formu”doğrultusunda; araştırmanın amacı, uygulanışı, istedikleri zaman araştırmadan çekilebilecekleri, araştırmanın kendilerine zarar vermeyeceği konusunda bilgilendirilerek izinleri alınmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 18.0 istatistik analiz paket programı kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra dağılım ölçülerinden standart sapma, iki bağımsız grubun ağrı puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız değişkenlerde t testi, üç ve üzeri bağımsız grubun ağrı puanlarının karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis testi ve sınıf içi korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gaye Erdoğan, Evaluation of Postoperative Pain by the Parent, Nurse and an Independent Observer among 1-7 year old Children. Bulent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Department of Surgical Nursing, Master Thesis, Zonguldak, 2018. This study was performed as descriptive and cross sectional in order to compare the differences in the evaluations of postoperative pain by the parent, nurse and an independent observer among 1-7 year old children in Pediatric Surgery Clinic of Ankara Children Health and Diseases, Hematology and Oncology Training and Research Hospital. The sample of the study was composed of 236 pediatric patients. Data were collected between 04.01.2016 and 10.01.2016 by“Pediatric Information Form”,“Parent Information Form”,“Nurse Information Form”; and“NRS=Numeric Rating Scale”and“Wong-Baker Faces Pain Scale”that are used to determine the severity of pain. Written permission was obtained from Bulent Ecevit University Clinical Research Ethics Committee and Ankara Children Health and Diseases, Hematology and Oncology Training and Research Hospital in order to conduct the study. Doctors and nurses who were working in Pediatric Surgery Clinic were informed about the content of the study and their consents were taken. Parents of the children who were included in the study were instructed about the aim and implementation of the study, about that they could withdraw from the study whenever they wanted and the study would not give any harm to them; and their consents were also taken. SPSS 18.0 statistical package program was used to evaluate data in the study. Data were assessed by standard deviation, t test in the comparison of two independent groups, one-way ANOVA in the comparison of pain scores of three and more independent groups, Kruskal Wallis test and intraclass correlation coefficient besides descriptive statistical methods.