Birinci jenerasyon çift tüplü BT kullanılarak, prospektif ve retrospektif EKG tetikleme yöntemleriyle elde olunan koroner BT anjiyografi tetkiklerinin karşılaştırılması
Comparison of prospective ECG triggering and retrospective ecg gated CT angiography techniques, in first generation dual-source CT
- Tez No: 359155
 - Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY HAZIROLAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda, prospektif ve retrospektif EKG tetikleme ile elde olunan koroner BT anjiyografi tetkikleri, maruz kalınan radyasyon dozu ve görüntü kalitesi bakımından karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, her iki yöntemin yüksek kalitede görüntüleme sağladığı kalp hızı eşiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Prospektif olarak yaptığımız çalışmamıza, koroner arter hastalığı şüphesi olan 200 hasta kabul edilmiştir. Hastalar çekim tekniği gruplarına rastgele seçilmiştir (prospektif EKG tetikleme=99; 53 E, ortalama yaş 55.85+/-10.74 ve retrospektif EKG tetikleme=101; 52E, ortalama yaş 53.38+/-11.58). Koroner arter segmentleri, görüntü kalitesi bakımından birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından beşli likert ölçeği kullanılarak puanlandırılmıştır. Ayrıca koroner arter segmentlerinin atenüasyon değerleri ve tetkiklerin dose length product (DLP) değerleri ölçülmüştür. Her iki çekim tekniği için, en iyi görüntünün elde edileceği eşik kalp hızı değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate radiation dose and image quality of prospective triggering and retrospective electrocardiography (ECG) gated coronary computed tomography (CT) angiography and to establish cut-off values of heart rates (HR) for each technique in first generation dual source CT. 200 patients whom have suspected coronary artery disease, were scanned for our prospective study. Patients were selected randomly for each tehnique (prospective triggering group n=99; 53M, mean age 55.85+/-10.74 and retrospective gating group n=101; 52M, mean age 53.38+/-11.58). Two independent radiologist scored coronary artery segments for image quality with using a five-point scale. Also attenuation values of each coronary artery segment and dose length product (DLP) values were measured. For each technique, cut-off HR values were determined for best image quality.