Lenfomalarda kemik iliği transplantasyon öncesi ve 100. gün değerlendirmesinde PET-BT tetkikinin prognostik önemi
The impact of pre-and post-transplantation positron emission tomography using 18-fluorodeoxyglucose in lymphoma patients undergoing autologous stem cell transplantation
  1. Tez No: 359157
  2. Yazar: ERHAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN PINAR ÖZGEN KIRATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Lenfoma hastalarında, KİT öncesi yapılan FDG-PET görüntülemenin prognoz tahminine ilişkin pek çok çalışma yapılmış olmasına karşın KİT sonrası PET'e ilişkin çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada lenfoma hastalarında transplant öncesinin yanı sıra transplant sonrası 100. günde yapılan PET/BT taramasının prognoz tahminine katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, KİT öncesi ve sonrası 100. günde PET/BT görüntülemesi yapılan 32 lenfoma hastası (11 HL ve 21 NHL) retrospektif ve prospektif olarak taranarak PET/BT sonucu ile prognoz arasındaki ilişki incelendi. KİT öncesinde 15 hastanın PET'i negatifken, KİT sonrasında bu sayı 21'di. KİT öncesi PET'in KİT sonrası prognozu tahmin etmedeki pozitif ve öngörü değerleri sırasıyla %65 %87 ve doğruluğu %75 bulunurken, KİT sonrası PET'de bu değerler sırasıyla %100, %90 ve %94'tü. Total sağ kalım sürelerine bakıldığında ise; KİT öncesi PET'i negatif olan hastalarda ortalama 14,6 ay, pozitif olanlarda 13 ay; KİT sonrasında ise PET'i negatif ve pozitif hastalarda sırasıyla 14,8 ve 11,7 aydı.
Özet (Çeviri)
In patients with lymphoma, pretransplantation 18-fluorodeoxyglucose (FDG)-positron-emission tomography (PET) was important for the evaluation of response and outcome. However, little is known about the correlation of FDG-PET with post-transplantation PET. The current study was designed to ascertain predictive value of FDG-PET imaging before and after stem cell transplantation (SCT) in lymphoma patients. We conducted retrospective and prospective analysis of 32 lymphoma patients (11 Hodgkin's disease and 21 non-Hodgkin's lymphoma) who had an FDG-PET scan before SCT (after salvage chemotherapy) and after 100 days (D-100) post-transplantation. The correlation was explored between the presence of abnormal 18-FDG uptake (PET positive) or its absence (PET negative) and patient outcomes. Before SCT, 15 (47%) patients were had negative PET images; and, after SCT, 21 patients (66%) had negative PET images. The PPV, NPV and accuracy for pre- SCT PET were 65%, 87% and 75%, respectively, and 100%, 90% and 94% for post-SCT, suggesting importance of D-100 pre and post SCT in the prediction of outcome in lymphoma patients who undergo SCT. The Overall survival (OS) was 14.6 and 13 months respectively in patients who had a negative pre-SCT PET. In patients who had a negatif PET after SCT, OS was 14.8 months and 11.7 months in ones with positive PET.