Erişkin burkitt ve lenfoblastik lenfomalı hastalarda birinci remisyonda otolog periferik kök hücre nakli: Faz 2 prospektif çalışma sonuçları
  1. Tez No: 164187
  2. Yazar: MİRAÇ PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KOÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Erişkin Burkitt ve Lenfoblastik lenfomalarda en uygun tedavi şekli ve zamanı bilinmemektedir. Hastalar genellikle uzun süreli ve yoğun kemoterapi protokolleriyle tedavi edilmelerine rağmen nüksler sıktır. Bu faz 2 çalışmada tek merkezde, hastalıklarının başlangıcında kemik iliği ve merkezi sinir sistemi tutulumu olmayan 18 erişkin Burkitt (n=5) ve Lenfoblastik (n=13) lenfoma olgusuna indüksiyon ve konsolidasyon kemoterapilerini takiben 1 'nci remisyonda yüksek doz tedavi (YDT) ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu yapıldı. îndüksiyon kemoterapisi olarak siklofosfamid + vinkristin + prednizolon + adriamisin ± L -asparaginaz, konsolidasyon kemoterapisi olarak deksametazon + ara -C + sisplatin ve YDT olarak tüm vücut ışınlaması + siklofosfamid kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 24.61 (21 -55) yıl ve erkek / kadm oranı 5/1 'di. Uluslararası prognostik indekse göre hastaların %44'ü (8/18) orta ve yüksek risk grubundaydı. Transplantasyona kadar tedavi süresi medyan 104 (87 -128) gündü. Transplantasyon öncesi olguların %83'ünde tam cevap, %17'sinde kısmi cevap elde edildi. Burkitt lenfomalı 1 olgu (1/5, %20) progresyon gösterirken, 6 Lenfoblastik lenfoma (6/13, %46) olgusu progresyon nedeniyle öldü. 113 aylık takipte toplam sağkalım %59.03, hastalıksız sağkalım %59.26'idi. Buna karşılık sadece Lenfoblastik lenfomalı olgularda bu oranlar %50.35 ve %50.77'idi. YDT sonrası erken dönemde karaciğer toksisitesine bağlı 1 ölüm (%5,5) görüldü. Sonuç olarak tek merkezde gerçekleştirilen bu faz 2 çalışma kabul edilebilir toksisitesi, kısa tedavi süresi ve yüksek sağkalım nedeniyle erişkin Burkitt ve Lenfoblastik lenfomalı olgularda 1 'nci remisyonda bir tedavi alternatifidir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Optimal therapeutic modality and duration of adult Burkitt's and Lymphoblastic lymphoma are stil unknown. Despite long -lasting and intensive chemotherapy administration, post therapy relapses are common. In this single center phase II prospective study, high dose therapy (HDT) and autologous peripheral stem cell transplantation (APSCT) was done during the first remission following induction and consolidation therapy for total 18 patients Burkitt's (n=5) and Lymphoblastic (n=13) lymphoma without bone marrow and central nervous system involvment at presentation. Cyclophosphamide + vincristine + prednisolon + adriamicin ± L -asparaginase induction regimen was followed by dexametasone + ara -C + cisplatin consolidation therapy with Total Body Irradiation and cyclophosphamide conditioning. Mean patient age was 24,6 (range 21 -55) years and male / female ratio was 5/1. Forty four percent (8/18) of the patients were in the intermediate and high risk group of International Prognostic Index. Median treatmant duration until APSCT was 104 (range 87 -128) days. 83% and 17% of the patients are in complete and partial response before transplantation. 1 Burkitt's lymphoma patient out of 5 (20%) and 6 Lymphoblastic lymphoma patients out of 13 (46%) has died of progression. Overall survival in the 113 month follow -up for all patients was 59.03% with 59.26% disease free survival. However our lymphoblastic lymphoma cases revealed an overall and disease free survival of 50.35% and 50.77% respectively. Only one early death (5.5%) was noted for liver toxicity following HDT and APSCT. In conclusion this single center phase II study reveals an acceptable toxicity, short treatment period and high survival rate in adult Burkitt's and Lymphoblastic lymphoma cases suggesting APSCT to be a good treatment option in the first remission. 33