Tot ve mini-sling uygulanan hastalarda; inkontinans, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon skorlarının karşılaştırılması
Comparison of incontinence, quality of life and sexual function scores of patients underwent tot and mini-sling surgery
- Tez No: 359183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda, stres inkontinans nedeniyle TOT (Transobturatuvar Tape) ve Mini-sling cerrahisi uygulanan hastalarda; operasyonların idrar kaçırma, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Prospektif, ardışık yapılan çalışma kapsamındaki stres üriner inkontinansı olan 40 hastanın ilk 20' sine TOT, ikinci 20' sine Mini-sling cerrahisi uygulandı.Hastaların yaşları, inkontinans süreleri, parite sayıları, vücut-kitle indeksleri (BMİ) kaydedildi. Bütün hastalara preoperatif dönemde; fizik muayene ve jinekolojik muayene, tam idrar tetkiki, idrar kültürü, Q tip testi ve ürodinami çalışmalarını içeren değerlendirme yapıldı. Hastalara preoperatif ve postoperatif 6. ay; idrar kaçırmalarını değerlendirmek için“International Consultation Incontinence Questionnaire”skorlama formu (ICIQ-SF), hayat kalitesi arasındaki değişimi değerlendirmek için“Quality of Life of Persons with Urinary Incontinence”skorlama formu (I-QOL); cinsel fonksiyonları değerlendirmek için“Index of Female Sexual Function”skorlama formu (IFSF) doldurtuldu. Her iki gruptaki hastaların yaşları, inkontinans süreleri, pariteleri, vücut kitle indeksleri ve Q tip test sonuçları arasında istatistiksel anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05) Pre-operatif ve post-operatif 6. ay ICIQ-SF ve I-QOL skorlarındaki sonuçlar karşılaştırıldığında; TOT grubundaki hastalarda Mini-sling grubundaki hastalara göre, istatistiksel anlamlı daha yüksek oranda düzelme gözlendi (%76.20 vs %64.10, p=0.001, %81.31 vs % 69.28, p=0.001). IFSF skorlamasına göre her iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi (%19,93 vs %18,60, p=0,82). Bulgularımız ışığında Mini-sling'e kıyasla TOT uygulanan hastalarda daha yüksek başarı oranları gözlenmiştir. TOT uygulanan hastaların inkontinans şikayetleri daha fazla düzelmekte ve yaşam kalitesi daha fazla artmaktadır. Ancak bu sonuçların prospektif, randomize, daha geniş hasta serileriyle ortaya konması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It's aimed to compare the effects of TOT and Mini-sling surgery on incontinence, quality of life and sexual function of patients with stress urinary incontinence. In this prospective, consecutive study within 40 patients with stress urinary incontinence; TOT was performed to the first twenty of patients and Mini-sling was performed to the second twenty of patients. Age, incontinence period, the number of parity and body mass index (BMI) of the patients were recorded. Preoperative physical examination and pelvic examination, urinalysis, urine culture, Q-type test and urodynamic evaluation were performed to all patients.“International Consultation on Incontinence Questionnaire ”scoring forms ( ICIQ -SF ) for evaluating urinary incontinence,“ Quality of Life of Persons with Urinary Incontinence ”scoring forms ( I- QOL ) for evaluating the difference between the quality of lifes , and“ Female Sexual Function Index ”scoring form ( IFSF ) for assesing sexual functions were filled by all patients preoperatively and postoperative 6. months. Age of patients, incontinence duration, parity, body mass index and Q-type test results were observed no significant differences statistically in both groups. Pre- operative and post- operative 6. month results of ICIQ –SF and I- QOL scores in patients with TOT group compared to those Mini- sling group, statistically significant improvement were observed at a higher rate ( 76.20 % vs. 64.10% , p=0.001 and 81.31 % vs. 69.28 % , p = 0.001). IFSF scoring were no significant differences between the two groups (19.93% vs 18.60%, p=0.820). According to our results; higher success rates were observed in patients who underwent TOT compared to the Mini- sling. Increased quality of life and reduced incontinence symptoms were determined in these patients. However, this results needs to be confirmed in prospective, randomized , larger patient series.