Epidural kateter ucu kontaminasyonunda iki farklı antiseptiğin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of effect of two different antiseptics in the contamination of the tip of epidural catheter
- Tez No: 359184
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda, cerrahi girişim sonrası enfeksiyon gelişiminin önlenmesi amacıyla kullanılan cilt antiseptiklerinden %10 povidon iyot ile benzalkonyum klorür + 2-propanol'ün epidural kateter ucu kontaminasyonunu önlemedeki etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul ve hasta onayları alındıktan sonra, sefazolin ile antibiyotik proflaksisi uygulanan, yaşları 18–65 arası, ASA I-II risk grubundaki 160 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize 2 gruba ayrılarak Grup P'deki (n=80) hastalara epidural kateter takılmadan önce cilt antiseptiği olarak % 10 povidon iyot; Grup B'deki (n=80) hastalara ise benzalkonyum klorür + 2–propanol kullanıldı. Her iki grupta da antiseptik uygulanmasından sonra 3 dakika beklendi. Cilt yüzeyinden antiseptik kullanımından önce ve sonra swab ile sürüntü alınarak kültüre gönderildi. Epidural kateter takıldıktan 48 saat sonra, daha önce kullanılan cilt antiseptiği ile kateter bölgesindeki cilt temizlendikten sonra kateter çekildi, kateterin proksimal ucundan steril koşullarda 2-3 cm'lik bir parça kesilerek, mikrobiyoloji laboratuvarına gönderildi. Operasyon öncesi ve sonrası tam kan sayımı, vücut ısısı ve postoperatif epidural kateter bölgesinde lokal deri enfeksiyonunun belirtileri kaydedildi. Her iki grup demografik veriler bakımından benzerdi. Lökosit,nötrofil,lenfosit sayısı operasyon öncesi ve sonrası dönemde tüm hastalarda normal sınırlar arasındaydı. Antiseptik uygulamasından sonra alınan cilt sürüntüsü kültüründe Grup P 'de altı hastada üreme oldu, bunların beşinde 100-200 cfu/mL koloni koagülaz negatif stafilokok, birinde 100-200 cfu/mL koloni E.coli üredi, Grup B'de ise üreme görülmedi. İki grup arasındaki bu fark istatistiksel olarak an¬lamlı bulundu (p=0.013). Her iki grupta da kültüre gönderilen epidural kateterlerde üre¬me olmadı. Çalışmada kullandığımız her iki antiseptiğinde epidural kateter kolonizasyonunda benzer etkinlikte olduğunu bulduk. Epidural kateter takılma yerindeki cilt florasını azaltma¬da benzalkonyum klorür + 2-propanol kombinasyonunun daha etkin olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the preventive effect of the skin antiseptics such as %10 povidon ıodine and 2-propanol + benzalkonium chlorideon the contamination of the tip of epidural catheter after surgery. After obtaining the approval of the Institutional Ethics Committee and written informed patients' consent, we included 160 patients, administered antibiotic prophylaxis by cefazolin and aged 18-65 years, ASA physical status I–II. Patients were randomized into the 2 groups and the patients in group P (n=80) were given povidon iyot as a skin antiseptic before inserting the catheter: for the patients in group B %10 povidon iodine and 2-propanol and benzalkoniumchloride were used. After administration of antiseptic, we waited for 3 minutes for both groups.The swab was taken before and after the usage of antiseptics and sent for culture. The catheter was pulled after cleaning the skin in the catheter area with anthiseptics used before after 48 hours inserting the catheter. Two-three cm pieces of tip of catheter was cut in the sterile conditions and sent to microbiyology laboratory. Preoperative and postoperative complete blood count, body temperature and the signs of postoperative local skin infection in the catheter area were recorded. The demographic characteristics were similar between the groups. Leukocyte, neutrophil and lymphocyte counts,of all patients were in normal ranges in the period before and after surgery. The skin swab culture taken after the usage of antiseptics was positive In 6 patients in group P; 100-200 cfu/mL colony coagulase-negative staphylococc in 5 of them, 100-200 cfu/mL colony E. Coli in 1 of them. The skin swab culture in group B was negative. The difference between both groups was found statistically significant (p=0.013). The cultures of epidural catheters were negative in both groups. We found a similar effect in the colonization of epidural catheter of both antiseptics we used In this study. We concluded that the combination of benzalkonium chloride + 2-propanol was more effective to reduce the skin flora in the insertion place of the epidural catheter.