Kolorektal karsinomlarda iki yeni histolojik gradelemenin prognostik faktörler ve sağkalım ile karşılaştırılması
The comparison of two new histologic grading of colorectal carcinoma with prognostic factors and survival
- Tez No: 359192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ TUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kolorektal kanserler gastrointestinal sistemin en sık görülen kanseridir. Kolon kanseri erken evrede, minimal morbidite ve mortalitesi olan, uygun cerrahi girişim ile yüksek oranda küratif tedavi edilebilen bir malignitedir. Kolorektal karsinomlarda gradeleme önemli bir prognostik faktördür. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Patoloji bölümü arşivinden Ocak 2002-Nisan 2012 tarihleri arasında kolorektal karsinom nedeni ile kolektomi uygulanmış 164 olgu seçildi. Olgulara ait H&E boyalı lamlar gözden geçirildi, histolojik grade, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, lenf nodu tutulumu, tümör çapı, evre, metastaz, rekürrens yönünden değerlendirildi. Ayrıca az diferansiye küme sayısının baz alındığı iki yeni histolojik gradeleme yapıldı ve sonuçlar sağ kalım ile ilişkilendirildi. Her iki gradeleme sistemi prognostik faktörler ve sağ kalım ile karşılaştırıldı. Yapılan istatiksel çalışmada POR gradeleme sistemi ile tümör çapı, tümör diferansiyasyonu, tümör invazyonu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, lenf nodu tutulumu, metastaz ve sağkalım arasında ki ilişki anlamlı bulundu. PDC gradeleme sistemi ile cinsiyet, tümör çapı, tümör diferansiyasyonu, perinöral invazyon, lenf nodu tutulumu, metastaz ve sağkalım arasında istatiksel anlamlı ilişki bulundu. Az diferansiye kümelere dayanan bu sınıflandırma sistemi, daha önceki gradeleme sistemlerinden pratiklik açısından farklıdır ve ameliyat sonrası tedavi programlarında yardımcı olabilir. Ayrıca kolorektal karsinomlu hastaların prognozunu ve sağkalımını belirlemede yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the most common cancer of the gastrointestinal tract. When diagnosed at early stage, with minimal morbidity and mortality. This malignancy can be appropriately treated by curative surgery. Grading is an important prognostic factor in colorectal carcinoma. In this study 164 cases were selected, from January 2002 to April 2012 of Gaziantep University Faculty of Medicine Sahinbey Research and Training Hospital, Department of Pathology colorectal carcinoma due colectomy applied. All of H&E stained slides of the cases were revised and histological grade, lymphovascular invasion, perineural invasion, lymph node involvement , tumor size, stage, metastasis, recurrence were evaluated. In addition, based on the poorly differentiated component, two new histological grading were applied and correlated with survival rate. The prognostic factors and grading systems were compared with survival. To the statistical study of POR grading system with tumor size, tumor differentiation, tumor invasion, lymphovascular invasion, perineural invasion, lymph node involvement, metastasis and survival of relationships were significant. PDC grading system had a significant positive correlation with gender, tumor size, tumor differentiation, perineural invasion, lymph node involvement, metastasis, and survival. This grading system based on the poorly differentiated component differs radically from previously proposed grading systems to be superior in terms of pathological practice. It can help in the development of individualized postoperative treatment programs. In addition, this study was thought to be useful in determining of prognosis and overall survival of patients with colorectal carcinoma.