Göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda copeptin ve PRO-BNP düzeylerinin incelenmesi
Examination of copeptin and PRO-BNP levels in patients with chest pain as a novel marker for the diagnosis of mycardial infarction
- Tez No: 359217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUĞRUL İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Göğüs ağrısı ülkemizde ve tüm dünyada sık karşılaşılan bir semptomdur. Göğüs ağrısı acil servislere başvurunun büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ayırıcı tanıda, kardiyak ve non-kardiyak çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Akut koroner sendrom tanısını dışlayabilmek için seri kan ölçümleri gerekmektedir. Bu nedenle güvenilirliği yüksek, hızlı sonuç alınabilen yeni kardiyak biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Biz bu çalışmada troponin (+) ve (-) akut koroner sendrom hastalarında kan Copeptin ve Pro-BNP düzeyleri arasında bir fark olup olmadığını ve miyokard enfarktüsünün erken tanısında veya dışlanmasında kullanılabilirliğini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Chest pain is a common symptom in our country and all over the world. Admission to the emergency department with chest pain constitute the vast majority. There are many cardiac and non-cardiac diseases in the differential diagnosis of chest paint. To exclude the diagnosis of acute coronary syndrome, serial blood measurements are required. Therefore, high reliability and faster resulting novel cardiac biomarkers are needed. In this study we proposed, troponin (+) and (-) patients whether there is a difference between blood Copeptin and Pro-BNP levels and rule out of MI or early diagnosis of MI.