Yanıkta staz zonunun pentoksifilin kullanımı ile kurtarılması-ratlarda deneysel çalışma
Salvaging the zone of stasis in burns with pentoxifylline: An experimental study in rats
- Tez No: 359221
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇORUH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada Pentoksifilin'in derin parsiyel kalınlıkta yanıklarda staz zonu ve yanık yarası iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada yirmi adet Spraque-Dawley cinsi rat kullanıldı. Ratların herbirinin sırtı traşlandıktan sonra 15 dakika kaynar suda bekletilen comb modeli (tarak şeklinde 4 adet kolon ve aralarında 3 adet boşluğu bulunan pirinç metalinden yapılmış cisim) kendi ağırlığınca rat sırtında orta hattın her iki yanında 20 saniye tutularak 2. derece derin temas yanığı oluşturuldu. Cranio-caudal doğrultuda orta hattın sağ tarafındaki yanıklar makroskobik olarak yanık iyileşmesini gözlemlemek için, sol tarafındaki yanık alanlar histopatolojik incelemelerde kullanmak üzere biyopsi alınması için kullanıldı. Ratlar rasgele seçilerek iki gruba ayrıldı. Tedavi grubundaki ratlara 200 mg/kg/gün pentoksifilin eşit iki doza bölünerek 12 saat arayla intraperitoneal yolla tatbik edildi. Kontrol grubundaki ratlara ise aynı sıklıkta intraperitoneal yolla serum fizyolojik verildi. Sol taraftaki yanık alanlarından 1, 3, 7 ve 17. günlerde biyopsi alındı. Histopatolojik incelemede; inflamatuar hücre yoğunluğu, fibroblastik aktivite, damar yoğunluğu ve re-epitelizasyon hızı değerlendirildi. Ayrıca, sağ taraftaki yanık alanda 17. günde çekilen fotoğraflardan bilgisayar destekli AUTOCAD programıyla nekroz alanı hesaplaması yapılarak makroskobik iyileşme iki grup arasında karşılaştırıldı. Yine bu alanda yanık tam iyileşme süreleri değerlendirildi. Bulgular: Pentoksifilin'in yanık sonrası oluşan inflamasyonu 3. ve 7. günlerde kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde baskıladığı ve antiinflamatuar etki gösterdiği tespit edildi. Pentoksifilin uygulanan ratlarda re-epitelizasyonun daha hızlı gerçekleştiği ve 17. günde kontrol grubuna göre daha yüksek oranda epitelizasyon oluştuğu tespit edildi. Onyedinci günde nekroz alanları karşılaştırıldığında pentoksifilin grubunda yanık iyileşmesinin daha belirgin olduğu ve nekroz alanı büyüklüğünün kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi. Sonuç: Pentoksifilin yanık yarasında inflamasyonu erken dönemde azaltmakta ve staz zonunda meydana gelen fizyopatolojik değişiklikleri kısmen önleyip yanık derinliği ve genişliğinin artmasını engelleyerek yanık yarasının iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to search the effects of pentoxifylline on the stasis zone of deep partial thickness burns and burn wound healing. Materials and Methods: Twenty Spraque-Dawley rats were used in this study. The dorsal skins of the rats were shaved and a comb model ( Acomb shaped object made of brass with 4 columns and 3 spaces in between), after being kept in boiling water for 15 minutes, was holded with no extra pressure on both sides of the dorsum of the rats for 20 seconds to maintain a second degree deep contact burn. Burns on the right side of the cranio–caudal midline were used for macroscopic assessment of burn wound healing whilst the burns on the left side were used for biopsies for histopathological evaluation. The rats were randomly divided into two groups. A total of 200 mg/kg/day of pentoxifylline was given in two equal doses in 12 hour intervals by intraperitoneal route to the rats in the treatment group,at the same time, 0.9% NaCl was administered intraperitoneally to the control group. Biopsies were taken from burn wounds on the left side in days 1, 3, 7 and 17. Inflammatory cell density, fibroblastic activity, vascular density and re-epithelization rate were assessed by the histopathological evaluation. Furthermore, macroscopic healing of burn wound areas on the right side were compared by photography on day 17 and calculating the necrotic area with the AUTOCAD computer programme. Total burn wound healing time was also assessed on this site. Findings: It is found that pentoxifylline significantly inhibits inflammation after burn injury on days 3 and 7 and expresses an antiinflammatory effect compared with the control group. Re-epithelization was rapid in pentoxifylline administered group and a higher epithelization rate was determined on day 17 compared with the control group. Considering the necrotic areas on day 17, burn wound healing was more evident in the pentoxifylline group and the necrotic area dimensions were significantly lower than the control group. Results: Pentoxifylline decreases inflammation in the early period and reduces the depth and extend of the burn wound by partially preventing the pysiopathological changes in the zone of stasis and consequently contribute in burn wound enhancement.