Kemik defektlerinin iyileşmesinde rifamisin ile allojenik, alloplastik ve heterojen kemik greftlerinin etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Effect of rifampin in combination with allogeneic, alloplastic, and heterogenous bone grafts on bone regeneration in rat tibial bone defects
- Tez No: 359245
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız allojen kemik grefti, heterojen kemik grefti ve alloplastik kemik greftinin rifamisin ile uygulanmasının, kemik defektindeki iyileşme üzerine etkileriyle, defekt bölgesindeki kemiğin kaynama (kemikleşme), spongioza, korteks ve kemik iliği değerlerinin karşılaştırılmasıdır.Çalışmada 28 adet erkek Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Yirmisekiz rat 7'şerli 4 gruba ayrıldı. Ratlar Ketamin (KetalarR, Eczacıbaşı, Türkiye) ve Xylazine HCL (RompunR, Bayer, Türkiye) intraperitonal olarak anestezi edildi. Operasyon sahası; traş edildikten sonra antiseptik solüsyon (%1 İyodin) ile asepsi sağlandı. Cilt ve cilt altı insizyonunu takiben kas diseksiyonları yapılıp tibia açığa çıkarıldı. Serum soğutması altında kemikte 10x3x2 mm boyutlarında defekt oluşturuldu. Birinci grupta hayvanların sağ tibiasındaki defekt rifamisinle (Rif, Koçak Farma, Türkiye), sol tibialarındaki ise serum fizyolojik ile irrige edilip kapatıldı. İkinci gruptaki hayvanların sağ tibiasında oluşturulan defekte Rifamisin ile kombine allojenik kemik grefti (Raptos, Citagenix, Kanada), sol tibiasındaki defekte ise serum fizyolojik ile karıştırılmış allojenik kemik grefti yerleştirildi. Üçüncü grupta sağ tibiada oluşturulan defekte rifamisin ile karıştırılmış kalsiyum sülfat esaslı alloplastik kemik grefti (4Bone, MIS, Fransa), sol tibiadakine ise serum fizyolojik ile karıştırılmış kalsiyum sülfat esaslı alloplastik kemik grefti uygulandı. Dördüncü gruptaki hayvanların sağ tibialarındaki defekte rifamisin, sol tibialarındakine ise serum fizyolojik ile kombine sığır kaynaklı heterojen kemik grefti (Bio-OssR, Geistlich Farma AG, İsviçre) yerleştirildi. Postoperatif 21. günde ratlar yüksek doz Ketamin ve Xylazine HCL ile sakrifiye edilerek tibiaları histopatolojik incelemeye alındı. Kemik kaynaması, spongioza, korteks ve kemik iliği oluşumu skorlandı. Sonuçlar Mann-Whitney-U testi ile istatistiksel olarak analiz edildi.Sonuç olarak histopatolojik sonuçlar göstermiştirki; sadece rifamisin uygulanan grup kontrol grubuna göre daha yüksek skorlar vermiş ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Allojenik kemik greftiyle rifamisin uygulanan grupta iyileşme görülmemiştir. Heterojen ve alloplastik kemik greftiyle rifamisin kombinasyonu uygulanan gruplarla kontrol grubu kıyaslandığında ise benzer iyileşme oranları saptanmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir.Bu çalışmada 28 adet erkek Wistar albino cinsi rat kullanılacaktır. 28 rat 7'şerli 4 gruba ayrıldı. Ratlar Ketamin (KetalarR, Eczacıbaşı, Türkiye) ve Xylazine HCL (RompunR, Bayer, Türkiye) intraperitonal olarak anestezi edildi. Operasyon sahası traş edildikten sonra betadine antiseptik solüsyonu ile asepsi sağlandı. Cilt insizyonunu takiben tibia açığa çıkarıldı. Serum soğutması altında 10x3x2 mm boyutlarında defekt oluşturuldu. Birinci gruptaki hayvanların sağ tibiasındaki defekt Rifamisin (Rifamisin (Rif, Koçak Farma, Türkiye) ile irrige edilerek, sol tibialarında açılan defekt ise serum fizyolojik ile irrige edilip kapatıldı. İkinci gruptaki hayvanların sağ tibiasında açılan defekte Rifamisin ile kombine allojenik kemik grefti (Raptos, Citagenix, Kanada), aynı büyüklükte sol tibiada açılan defekte ise serum fizyolojik ile karıştırılmış allojenik kemik grefti yerleştirildi. Üçüncü grupta sağ tibiada açılan defekte Rifamisin ile karıştırılmış kalsiyum sülfat esaslı alloplastik kemik grefti (4Bone, MIS, Fransa), sol tibiadaki defekte serum fizyolojik ile karıştırılmış kalsiyum sülfat esaslı alloplastik kemik grefti yerleştirildi. Dördüncü gruptaki hayvanların sağ tibialarındaki defekte Rifamisin ile kombine sığır kaynaklı heterojen kemik grefti (Bio-OssR, Geistlich Farma AG, İsviçre), sol tibiadaki yine aynı boyutta açılan defekte serum fizyolojik ile karıştırılmış sığır kaynaklı heterojen kemik grefti yerleştirildi. Postoperatif 21. günde ratlar yüksek dozda Ketamin ve Xylazine HCL ile sakrifiye edilerek tibiaları histopatolojik incelemeye alındı ve kemik kaynaması, spongioza, korteks ve kemik iliği oluşumu skorlandı. Sonuçlar Mann-Whitney-U testi ile istatistiksel olarak analiz edildi.Sonuç olarak histopatolojik sonuçlar göstermiştirki; sadece rifamisin uygulanan grup kontrol grubuna göre daha yüksek skorlar vermiş, istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Allojenik kemik greftiyle rifamisin uygulanan grupta iyileşme görülmemiştir. Heterojen ve Alloplastik kemik greftiyle rifamisin kombinasyonu uygulanan grupla kontrol grubu kıyaslandığında ise benzer iyileşme oranları saptanmış ve istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate different type of bone grafts (allogeneic, heterogenous, alloplastic) combination with rifamycin on healing of the bone defects and also compare the values of bone union, spongiosa, cortex and bone marrow in this study.Twenty-eight male Wistar albino rats weighting 250 to 400 gr were used in the treatment. The animals were divided 4 experimental groups. Thr animals were anesthetized with intraperitoneal injection of Ketamine (KetalarR, Eczacıbaşı, Turkey) and Xylazine HCL (RompunR, Bayer, Turkey). Prior to surgery, the skin was shaved and scrubbed with an antiseptic solution (1% iodine). Then bone cavities which were 10 mm long, 3 mm deep and 2 mm wide were formed by round burs with low rpm, under irrigation with sterile saline solution and standardised with the help of wooden models of the same dimensions on the tibias of the rats. In group 1, the right bone defect was irrigated with rifamycin (Rif, Kocak Farma, Turkey), the left bone defect was irrigated with sterile saline solution. In group 2, the right surgical defect was filled with rifamycin and allogenic bone graft (Raptos, Citagenix, Canada), the left defect was filled with allogenic bone graft alone. In group 3, the right experimental bone defect was treated with rifamycin and alloplastic bone graft (4Bone, MIS, Fransa), the left defect was filled with alloplastic bone graft alone. In group 4, the right bone defect was filled with rifamycin and heterogeneous bone graft (Bio-OssR, Geistlich Farma AG, Switzerland), the left bone defect was filled with heterogeneous bone graft alone. The rats were sacrified to assess of bone healing response at the postoperatively 21st day. The values of bone union, spongiosa, cortex and bone marrow were investigated in sections. The results were analyzed statiscally with Mann-Whitney-U test.In conclusion the histhopathological results revealed that the rifamycin only group have shown higher scores than control group and it was found statistically significant. There was no sign of bone healing in the rifamycin+ allogeneic bone graft group. There were similar clinical bone healing scores in the rifamycin+alloplastic group and rifamycin+heterogenous bone graft group when compared with control groups and no significant statistically differences were observed between these groups.Twenty-eight male Wistar albino rats weighting 250 to 400 gr were used in the treatment. The Animals were divided 4 experimental groups. Animals were anesthetized with intraperitoneal injection of ketamine (KetalarR, Eczacıbaşı, Turkey) and Xylazine HCL (RompunR, Bayer, Turkey). Prior to surgery, the skin was shaved and scrubbed with an antiseptic (1% iodine) solution. Then bone cavities which were 10 mm long, 3 mm deep and 2 mm wide were formed by round burs with low rpm, under irrigation with sterile saline solution and standardised with the help of wooden models of the same dimensions on the tibias of the rats. In Group 1, the right bone defect was irrigated with rifamycin (Rif, Kocak Farma, Turkey), the left bone defect was irrigated with sterile saline solution. In Group 2, the right surgical defect was filled with rifamycin and allogenic bone graft (Raptos, Citagenix, Canada), the left defect was filled with allogenic bone graft alone. In Group 3the right experimental bone defect was treated with rifamycin and alloplastic bone graft (4Bone, MIS, Fransa), the left defect was filled with alloplastic bone graft alone. In group 4, the right bone defect was filled with rifamycin and heterogeneous bone graft (Bio-OssR, Geistlich Farma AG, Switzerland), the left bone defect was filled with heterogeneous bone graft alone. The rats were sacrificed to assess of bone healing response at the postoperatively 21st day. Rate of bone union, spongiosa, cortex and bone marrow were investigated in sections. The results were analyzed statiscally with Mann-Whitney-U test.In conclusion the histhopathological results revealed that the rifamycin only group have shown higher scores than control group and it was found to be a statistically significant effective. There was not any sign of bone healing in the rifamycin+ allogeneic bone graft group. There were similar clinical bone healing scores in the rifamycin+alloplastic group and rifamycin+heterogenous bone graft group when compared with control groups.