Diyarbakır'ın Dicle ve Hani ilçelerindeki köpeklerde Leishmaniasis'in klinik, hematolojik ve biyokimyasal bulguları, serolojik tanısı ve PCR ile tiplendirilmesi
Clinical, haematological, biochemical findings and serodiagnosis and PCR identification of canine leishmaniasis in Dicle and Hani in Diyarbakır
  1. Tez No: 359256
  2. Yazar: ÖZGÜR YAŞAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET SEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Leishmaniasis, Phlebotominae sineklerinin kan emerken bulaştırdıkları, memelilerin zorunlu hücre parazitleri olan Leishmania türleri tarafından meydana getirilen, insan ve hayvanlarda ölümcül olabilen paraziter bir hastalıktır. Orta ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve Akdeniz Havza'sında yer alan 88 ülkede 350 milyon insanı tehdit eden bu hastalık hem veteriner hem de beşeri alanda bir halk sağlığı problemidir. Leishmaniasis; Visseral leishmaniasis (VL), Kutanöz leishmaniasis (KL), Post Kala azar dermal leishmaniasis (PKDL), Diffuz kutanöz leishmaniasisi (DKL), Mukokutanöz leishmaniasis (MKL), Kanin leishmaniasis (CanL) olmak üzere çeşitli formlarda görülmektedir. İnsanlar, kemirgenler, yabani kaninler ve kedilerin tesadüfen konakçı oldukları canin leishmaniasis'te hastalığın kontrol altına alınmasında en önemli rezervuar köpeklerdir. Akdeniz ülkelerinde yapılan serolojik çalışmalarda, köpeklerdeki seroprevalans oranının %1?37 arasında değiştiği saptanmıştır. Hastalığın tanısında serolojik yöntemlerin rezervuarlardaki seroprevalansın saptanmasında önemli olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Dede ve Durabeyli köyleri ile Hani ilçesine bağlı Sergen ve Çardaklı köylerinde, visseral leishmaniasis'in en önemli rezervuarı durumunda olan köpeklerde canin leishmaniasis seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu köylerden alınan 120 kan örneği immunokromatografik test, Indirect immunofluorescent antibody test (IFAT) ve Polimerase Chain Reaction (PCR) yöntemleriyle incelenmiş ve örneklerin hiç birinde seropozitiflik saptanmamıştır. Daha verimli sonuç alınabilmesi için söz konusu ilçelerdeki sahipsiz ve yakalanamayan başıboş köpekler ile çevre köylerdeki köpekler üzerinde de benzer çalışmalar yapılarak çalışma alanının genişletilmesinin ve Phlebotomus türlerinin belirlenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is an infectious disease transmitted by Phlebotominae spp., and caused by various species of Leishmania parasites. According to WHO leishmaniasis thread 350 million people in 88 country in America, Africa, Asia and Mediterranean region. Clinical forms of leishmaniasis are particularly diverse representing different disease; Visceral leishmaniasis (VL), Cutaneous leishmaniasis (CL), Post Kala azar dermal leishmaniasis (PKDL), Diffuz cutaneous leishmaniasisi (DCL), Mucocutaneous leishmaniasis (MCL), Canin leishmaniasis (CanL). The dogs are the most important reservoir for under control of the disease. Humans, rodents, wild canins and cats can be incidental host. The prevalance of the disease has been found between 1% and 37% in dogs in the Mediterranean region. It is shown that serologic methods is more applicable in the diagnosis of visceral leishmaniasis in reservoirs. In this study, we aimed to determine seroprevalence of the canine leishmaniasis in dogs that are regarded as the main reservoirs for Visceral Leishmaniasis in Dede, Durabeyli/Dicle/Diyarbakir and Sergen, Çardaklı/Hani/ Diyarbakir. We used immunochromatographic test, IFAT and PCR methods for determine anti-leishmania antibodies in samples gathered from 120 dogs. We found no seropositive dogs in this study. For beter understanding of disease should make same study in stray dogs which are in the villages and in the other close villages.