Farklı iskeletsel yapıya sahip bireylerde farengeal havayolu hacminin 3D olarak belirlenmesi
Determination of 3D airway volume in individuals with different skeletal pattern
  1. Tez No: 359255
  2. Yazar: YAZGI AY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
FARKLI İSKELETSEL YAPIYA SAHİP BİREYLERDE FARENGEAL HAVAYOLU HACMİNİN 3D OLARAK BELİRLENMESİ Bu çalışmanın amacı; farklı iskeletsel yapıya sahip bireylerdeki havayolu şekli ve hacminin bilgisayarlı tomografi yardımıyla incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniğinin arşivindeki CBCT?lerden 235 bireyin CBCT?si (114 kız, 121 erkek) seçilmiştir. Seçilen CBCT?ler üzerinde lateral sefalometrik analiz yapılmıştır ve iskeletsel yapılarına göre kız ve erkek sayıları benzer olacak şekilde gruplara ayrılmıştır. ANB açılarına göre Sınıf I (04) ve Sınıf III (ANB36, İAT>399) yüz tipi olarak 3 alt gruba ayrılmıştır. CBCT?ler üzerinde Dolphin 3D software programı ile havayolu ölçümleri yapılmıştır. Normal dağılım gösteren parametrelerde gruplar arasındaki karşılaştırmalarda One-Way ANOVA Analizi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen parametrelerde gruplar arasındaki karşılaştırmalarında istatistiksel yöntem olarak Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Analiz sonucuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren parametreler için Bonforenni Düzeltmeli Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Pearson korelasyon analizi de havayolu hacmi ile havayolunun diğer parametreleri, sefalometrik parametreler ve yaş arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak için kullanılmıştır. Sonuç olarak, Sınıf II grubundaki bireylerin orafarengeal, nazofarengeal ve total havayolu hacimleri Sınıf I ve Sınıf III grubundan daha küçüktür. Sınıf I ve Sınıf III grubundaki bireylerin orafarengeal, nazofarengeal ve total havayolu hacimleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Uzun yüz tipine sahip bireylerin kısa yüz tipine sahip olanlara göre total havayolu hacminin daha küçük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF 3D PHARYNGEAL AIRWAY VOLUME IN INDIVIDUALS WITH DIFFERENT SKELETAL PATTERN The aim of his study is to compare the volume and shape of the airway of patients with different skeletal pattern. Cone beam computerized tomographies (CBCT) of 235 patients (114 girls, 121 boys) were selected from the archive of Oral Diagnosis and Radiology Department of Dicle University Faculty of Dentistry. Lateral cephalometric analysis was done on these selected CBCT?s and then they divided into groups as they would have similar girl-boy number due to their skeletal patterns. After divided into 3 groups due to ANB angles as Class I (0?ANB?4), Class II (ANB>4) ve Class III (ANB36, İAT>399) face pattern. The airway measurements were done by Dolphin 3D software program on CBCT scans. One-Way ANOVA test was used in inter group comparisons on normally distributed parameters. Kruskal-Wallis test was used in intergroup comparisons on the parameters which are not normally distributed. The Mann-Whitney U test with the Bonferroni adjustment was used on the parameters which were found to be statistically significant due to analysis results. To check the correlations between the airway volume and other airway parameters, cephalometric parameters and age, the Pearson correlation was performed. As a result; orapharyngeal, nasopharyngeal and total airway volumes of Class II patients were smaller than Class I and Class III patients. There were no significant differences on oropharyngeal, nasopharyngeal and total airway volumes between Class I and Class III patients. Patients with high face pattern showed smaller total airway volumes than patients with low face pattern.