Sınıf v restorasyonlarda beş farklı restoratif materyalin stres dağılımının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Finite element stress analysis of five groups of restorative materials i̇n class v restorations
  1. Tez No: 359259
  2. Yazar: RAMAZAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH BAHŞİ, DOÇ. DR. MEHMET DALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Sınıf V restorasyonlarda beş farklı restoratif materyalin basma yükü altında diş ve restorasyon üzerinde oluşan farklı gerilmelerin sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada mandibular birinci molar dişlerde sınıf V restorasyonlarda kullanılan beş farklı materyalin sonlu elemanlar yöntemiyle stres analizleri yapıldı. Grup1: amalgam, Grup 2: Clearfil photo core, Grup 3: filtek Z 100, Grup 4: grandio ve Grup 5:filtek supreme XT. Dişler mine, dentin ve restorasyon kısımları olacak şekilde 3 tabaka olarak modellendi. Dişlerde standart sınıf V kaviteler oluşturuldu. Kavitelerin tabanları dik ve yuvarlatılmış (Radius) olmak üzere iki farklı şekilde modelleme yapıldı. Diş üzerine 90 ve 45 derece olmak üzere iki farklı açıdan yükleme yapıldı. Her bir yükleme değeri 250 N'dur (Newton). 250 N'luk yük diş üzerinde 3 bölgeye yayılmıştır (mine, dentin ve restorasyon). Çalışmada mine, dentin ve restorasyon üzerinde oluşan gerilmeler hesaplanmış ve hesaplamalar eşdeğer von-Mises gerilmesi olarak alınmıştır. Modelleme için Rhinoceros 4.0 programı kullanılmıştır. Her farklı restoratif materyale, 90 ve 45 derece olmak üzere 2 farklı kuvvet uygulanmış ve bu kuvvetler yuvarlatılmış ve dik köşeli kavitelere de ayrı ayrı uygulanarak 4 farklı sonuç elde edilmiştir. Her restorasyon, dentin ve mine için 20 farklı sonuç ve toplamda 60 farklı sonuç elde edilmiştir. Bulgular: Beş farklı restoratif materyalin sonlu elemanlar yöntemiyle stres analizinin yapıldığı çalışmada minede, dentinde ve restorasyonlarda farklı yöndeki kuvvetler farklı gerilmeler oluşturmuştur. Bütün gruplar incelendiğinde oluşan kuvvetlerin minede ve dentinde birbirine benzer olduğu gözlendi. Restorasyonlarda ise amalgam grubunda oluşan stresin diğer gruplardan çok daha fazla olduğu görüldü. Minimum stres Filtek Z 100 ile restore edilen grupta tespit edildi. Genel olarak 45 dereceyle gelen kuvvetlerin oluşturdukları stres 90 dereceyle oluşanların yaklaşık 3 katı kadar olduğu tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına göre Sınıf V restorasyonlar için bütün gruplar içinde en ideal restoratif materyal Filtek Z 100 olarak bulundu. Amalgam grubunda oluşan stresin diğer gruplardan çok daha fazla olduğu görüldü. Tabanı yuvarlatılmış olarak hazırlanan kaviteler standart dik açılı kavitelere göre daha az stres birikmesi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; it has been aimed that to evaluate five different restorative materials' stress analysis under compressive load with Finite Element Method. Material and Method: In this study; five different restorative materials which used in class V cavitites in first mandibular molar teeth stress analysis evaluated with finite element method. Group1: amalgam, Group 2: Clearfil photo core, Group 3: filtek Z 100, Group 4: grandio and Group 5:filtek supreme XT. Teeth were modeled as enamel, dentin and restoration parts as three layers. Standard class V cavities were developed on the teeth. Two different cavity floor were modeled as rounded and straight. Loading was performed from two differnt angle as 90 and 45 degrees on the thooth. Each load value was 250N (Newton). 250 N load is spread over 3 areas on teeth (enamel,dentin and restoration). In this study; stresses on enamel, dentin and restoration was calculated and accepted as equivalent Von-mises stress. Rhinoceros 4.0 software was used for modeling. Two different load from 90 and 45 degrees applied all restorations and these loads separately applied to rounded and straight cavities and obtained 4 different results.For each restoration, enamel and dentin;20 different result and totally 60 differnt results were obtained. Results: In the study that was evaluated five different restorative materials' stress analysis with finite element method; loads from different directions caused different stresses. When all groups were analysed stressses in enamel and dentin were similar. In restorations; amalgam group had a higher stress values from the other groups. Minimum stress values determined in Filtek Z 100 group. It was determined that stresses which caused from 45 degrees are up to 3 times than causes from 90 degrees. Conclusions: According to this study's results Filtek z 100 was found the most convenient restorative material in all groups. Stress values in amalgam groups were higher than the other groups. Rounded cavities had less stress values from the straight cavitites.