Dynamic energy analysis in multi floor apartment buildings
  1. Tez No: 35928
  2. Yazar: DİLEK KUMLUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yapı tasarımında günümüzün temel kriterlerinden bir tanesi enerji tüketimi düşük bina üretimidir. Geçmişte bina tasarımında birinci planda tutulan fonksiyonel, sağlam ve estetik olma özelliklerinin yanma bugün işletilmesi ucuz, enerji tüketimi düşük olma özelliği temel ve zorunlu bir şart olarak gelmiş bulunmaktadır. Gerçekten de gelişmiş pek çok batı ülkesine benzer olarak ülkemizde de toplam enerji tüketiminin % 30 'u bugün konut ısıtılmasında kullanılmaktadır. Son yıllarda, düşük enerji tüketimi ve daha iyi konfor şartlan sağlayabilmek amacıyla batı ülkelerinde birçok yeni bina tasarım yöntemleri ve teknolojileri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye 'de henüz bilinmeyen bilgisayar destekli dinamik bina enerji analiz yöntemleri tanıtılmış ve mevcut standart mühendislik yöntemleriyle karşüaştırümıştır. önerilen modelin maksimum ısı yükleri ve enerji tüketimleri hem Türkiye 'de kullanılan yönteme hem de son yıllarda gehştirilmiş dinamik enerji analizi yöntemine, Suncode, göre hesaplanmıştır. Böylece, çeşitli bina elemanları t kombinasyonlanmn binanın enerji yükündeki değişimine olan katkıları incelenmiş ve çeşitli kombinasyonlar için oluşturulan belirli katsayıları içeren dokümanlar kullanıcıya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the basic criteria in modern building design is the low energy consumption rate. Today in addition to the design characteristics of buildings of the past which are to be functional, strong and esthetic, low operation cost and low energy consumption properties are added as basic and necessary conditions. In fact, similar to the developed western countries, approximately 30 % of energy consumption is used for residence heating. In the recent years, many new building design methods and technologies are developed in western countries for lower energy consumption and better comfort conditions. In this thesis, the computer aided dynamic building energy analysing methods which are not known in Turkey yet, have been introduced and compared with existing standard engineering methods. The maximum heat loads and the energy consumptions of the proposed model are carried out according to the method utilized in Turkey and also according to the dynamic energy analysis method, Suncode, which is developed recently. Thus, the contributions of the various combinations of building elements to the variation of energy load of the building are examined and the documents including specific coefficients formed at various combinations are presented to the user.