Buckling of laminated plates with elliptical holes
- Tez No: 35929
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Günümüzde sonlu eleman çözüm metodu bir çok mühendislik probleminin nümerik çözümünde öndegelen, etkili bir yöntem olmuştur. Özellikle son senelerde sonlu eleman çözüm metodunda çok büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Yapılarda sonlu eleman metodu daha önceden kullanılan analiz tekniğinin gelişmesi olarak anlaşılır ki bu; yapı, kiriş ve çubukların bir montajı olarak gösterilir. Bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler ile kompleks problemler daha kolay modeli endirilebilirler. Sonlu eleman çözüm metodu yeni bir çözüm yöntemi olup kendisini diğer çözüm yöntemlerine üstün kılan seçkin özelliklere sahiptir. Bu metot henüz gelişim sürecindedir. Bilimsel kapsamındaki ve mühendislik çözümlemesindeki yeniliği bakımından araştırmaya açık potansiyelle doludur. Çalışmada.değişik takviye açılı, ortasında elips delik bulunan kompozit plakalardaki burkulma analizi yapılarak kritik.yükler incelenmiştir. Sonlu eleman tipi olarak dört düğümlü izoparametrik eleman ele alınmıştır. Matematik formülasyonun çıkartılmasında birinci dereceden kayma deformasyon enerji teoreminden faydalanılmıştır. Delik şeklinin, plaka kalınlığının, malzemenin elastik özelliklerinin ve sınır şartlarının kritik yüke nasıl etki ettikleri incelenmiş sayısal sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Çalışmada kritik yükler ince, değişik açılı takviye edilmiş ve tek veya çift yönden yüklü plakalar için çözümler bulunmuştur. Elemanların özelliklerinin hesaplanması için kullanılan nümerik integrasyon için Gauss metodu kullanılmış, sonuçlara gidilmiş ve bu sonuçlar toblolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The finite element method of analysis has become a powerful tool for the numerical solution of a wide range of engineering problems. Particularly in recent years tremendous progress has been made in the finite element method. In structures, the method can be understood as an extension of earlier established analysis techniques, in which a structure is represented as an assemblage of discrete truss and beam elements. At present, the finite element method represents a most general analysis tool and is used in practically all fields of engineering analysis. With the advances in computer technology, complex problems can be modelled relative ease. The finite element method is a relatively new method and it has a number of distinctive features which make it superior to most other methods. The method is still in process of evolution and, as an innovation in the context of scientific and engineering analysis, its full potential is yet to be realised. This study deals with buckling analysis of laminated plates with elliptical holes under inpiane static loadings. The first order shear deformation theory and the variational energy method are employed in mathematical formulation, and the four node Lagrangian finite element is used for finding critical loads. The effects on critical load by hole size, plate thickness ratio, ply lamination geometry, loading types, and boundary conditions are investigated. Numerical solutions are shown in the tables. In this work critical loadings developed on the composite flat plates with reinforcement of various orientation are investigated. In the flat plate subjected to the compressive loading the analysis of the stresses are investigated by using the isoparametric finite elements. Gauss method is used for numerical integration to determine the properties of finite element. The results of critical buckling loads have been given in terms of tables.