Thermal buckling of laminated plates with variable fiber volume fraction
Değişken elyaf hacmine sahip lamine levhaların termal burkulması
  1. Tez No: 781845
  2. Yazar: EMRULLAH MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, kademeli fiber takviyeli kompozit levhanın sıcaklığa bağlı yükler altındaki stabilitesini araştırmaktadır. Kademeli elyaf takviyeli kompozit levhayı oluşturan malzemeler, farklı mekanik özelliklere sahip elyaf ve matristir. Derecelendirme, kalınlık boyunca bileşenlerin hacim fraksiyonlarını değiştirerek elde edilir. Modellenen kompozit plakadaki simetrik ve simetrik olmayan kat dizileri ayrı ayrı incelenmiştir. Hareket denklemleri ve sınır koşulları Hamilton prensibi kullanılarak elde edilir. Yer değiştirme denklemleri, Kirchhoff deformasyon teorisi kullanılarak elde edilir. Modellenen durum için yazılan denklem sistemi, diferansiyel kareleme yöntemi kullanılarak sayısal olarak çözülür. İncelenen modeli doğrulamak için literatürdeki çalışmalar ile Abaqus'te hazırlanan modeller karşılaştırılmıştır. Daha sonra MATLAB kullanılarak üniform sıcaklık artışına maruz kalan kademeli fiber takviyeli kompozit levha için kritik burkulma sıcaklık değerleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre kalınlık yönündeki derecelenme yapının ısıl dayanımını etkilemektedir. Beklenen kritik burkulma sıcaklığı değeri, levha kalınlık boyunca derecelendirildikçe artar.
Özet (Çeviri)
This study investigates the stability of the graded fiber reinforcement composite plate under temperature-induced loads. The materials that make up the graded fiber reinforcement composite plate are fiber and matrix with different mechanical properties. Graduation is achieved by varying the volume fractions of the components across the thickness. The symmetric and unsymmetric ply sequences in the modeled composite plate are examined separately. Governing equations of motion and boundary conditions are obtained using Hamilton's principle. The displacement equations are obtained using Kirchhoff deformation theory. The system of equations written for the modeled case is solved numerically using the differential quadrature method. In order to validate the examined model, the studies in the literature and the models prepared in Abaqus are compared. Then, critical buckling temperature values for graded fiber reinforcement composite plate exposed to uniform temperature increase are found using MATLAB. According to the results obtained, the graduation in the thickness direction affects the thermal strength of the structure. The expected critical buckling temperature value increases as the plate is graded throughout the thickness.