Ankilozan spondilitte pulmoner etkilenmenin primer interstisyel akciğer hastalığı ile karşılaştırılması ve pulmoner rehabilitasyona yaklaşım
Comparison of pulmonary influence in ankylosing spondylitis to interstitial lung disease and pulmonary rehabilitation approach
- Tez No: 359304
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KOTEVOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ankilozan spondilit (AS) hastalarının pulmoner fonksiyonları göğüs kafesinin restriksiyonu ve/veya akciğer dokusunun primer tutulumu nedeniyle etkilenir. Azalmış göğüs duvarı mobilitesi ve/veya akciğer dokusunun primer tutulumu sonucu, egzersiz toleransında azalmaya yol açan, restriktif tipte akciğer bozukluğu gelişmektedir. Bu araştırmanın amacı AS hastalarının pulmoner tutulumunun BASMİ, BASDAİ, BASFİ, egzersiz kapasitesi, psikolojik bileşenler ve genel yaşam kalitesi ile bağlantısını incelemek ve sonuçları İnterstisyel akciğer hastalığı (İAH) hastalarının sonuçları ile karşılaştırmaktır. Bu amaçla 19 AS ve 17 İAH hastası 6 dk yürüme testi (6DYT), MET (modifiye Bruce potokolü ile), solunum fonksiyon testleri, göğüs ekspansiyonu, Beck depresyon ölçeği, SF-36, BASDAİ (AS hastaları), BASFİ (AS hastaları), BASMİ (AS hastaları) ile pulmoner rehabilitasyon programı öncesi ve sonrası değerlendirildi. Pulmoner rehabilitasyon ile ilgili bilgilendirildikten sonra haftada 3-5 saat toplam 30 seans egzersiz (postür ve inspirasyon) ve bisiklet ergometresi çalışmasından (MET değerleri ve maksimum kalp hızlarına göre) oluşan rehabilitasyon programına dahil edildiler. İstatistiksel analiz için Mann Whitney U testi, Wilcoxon Ranks Test, Fisher's Exact test ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. AS grubunda solunum fonksiyon testleri (FEV1, FVC) dışında, her iki grupta da bütün parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme oldu.
Özet (Çeviri)
Pulmonary function (PF) is influenced with restriction of chest expansion in patients with ankylosing spondylitis (AS). Reduced chest mobility leads to restrictive type pulmonary deficiency which also means exercise intolerance. The aim of this retrospective cross sectional study is to examine the pulmonary involvement of patients with AS and its relation to BASMI, BASDAI, BASFI, exercise capacity along with psychological evaluation before and after rehabilitation program and compare the results to patients with interstitial lung disease(ILD). 19 AS and 17 ILD patients were evaluated with 6minutes walking test (6MWT), MET (with modified Bruce protocol), pulmonary function tests, chest expansion, Beck depression inventory, SF-36, BASDAI, BASFI before and after rehab program. After informed about pulmonary rehabilitation, each patients received 30 sessions of rehab program consisted of exercise (both posture and inspiration) and bicycle ergometer according to each of their MET and max heart rate parameters. Mann Whitney U test, Wilcoxon Ranks Test and Spearman's Correlation analysis were used. AS group had statistically significant improvement in all parameters, except pulmonary tests (FVC, FEV1) unlike patients with ILD.