İntrakranial kitlelerin değerlendirilmesinde difüzyon MRG incelemesinin tanıya katkısı
Diagnostic value of diffusion-weighted MRI examination in the evaluation of intracranial masses
  1. Tez No: 359313
  2. Yazar: İBRAHİM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SAKARYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intrakranial alanda yerleşen tümörlerinin evrelenmesi ve ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin katkısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2009 ve 2012 yılları arasında beyin tümörü tanısı almış ve konvansiyonel MRG ve difüzyon aüğırlıklı görüntüleme yapılmış toplam 60 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her olguda tümörün solid komponentinden ve peritümöral ödem olan olgularda peritümöral ödem sahasından ROI (region of interest) kullanılarak görünür difüzyon katsayısı (ADC) değerleri ölçülmüştür. Gruplar düşük dereceli glial tümörler, yüksek dereceli glial tümörler, metastazlar ve menenjiomlar olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle analiz edildi ve P değeri < 0.05 olduğunda istatistiksel olarak anlamlı değerlendirildi. Bulgular: Tüm tümör grupları karşılaştırıldığına; düşük dereceli glial tümörlerden ölçülen ADC değerleri diğer tüm gruplar ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı olarak değerlendirildi (p< 0.05). Menenjiomlar ile diğer tümör gruplarının ADC değerleri arasında da anlamlı farklılık saptandı (p< 0.05). Yüksek dereceli glial tümörler ile metastazlar arasında ADC değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Peritümöral ödem saptanan gruplar (yüksek dereceli glial tümör, metastaz, menenjiom) arasında peritümöral ödem alanından elde edilen ADC değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile elde olunan ADC değerlerinin intrakranial lezyonların ayrımında ve glial tümörlerin derecelendirilmesinde faydalı bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz. DAG'nin diğer ileri MR görüntüleme yöntemleri (difüzyon tensör görüntüleme, perfüzyon MR, MR spektroskopi) ile birleştirildiğinde doğruluk oranlarının artacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to evaluate the role of diffusion weighted magnetic resonance imaging (DWI) in differantiation and grading of intracranial mass lesions. Material and Method: We retrospectively examined the conventional and diffusion weighted MR imaging findings of 60 patients who were diagnosed as brain tumor between the years of 2009-2012. Apparent diffusion coefficient (ADC) values are measured from solid component of the tumor in each case and from peritumoral vasogenic edema if present. The values are measured by using region of interest (ROI). There were 4 groups of patients, such as low grade gliomas, high grade gliomas, metastases and meningiomas. The results are analysed statistically between groups and a p< 0.05 is considered significant. Results: ADC values of low-grade glial tumors was higher than the other groups (p < 0.05). Also ADC values of meningiomas was lower than the other groups (p < 0.05). There was no significiant difference of ADC values of solid portion between high grade gliomas and metastasis. There was no significant difference of ADC values measured from the peritumoral edema of high-grade glial tumors, metastasis and meningiomas. Conclusion: Diffusion weighted imaging with ADC measurement can be a useful method in differantiation of brain tumors and staging on glial tumors. It will be useful to perform DWI with other advanced MR sequences (diffusion tensor imaging, perfusion MRI, MR spectroscopy) in brain tumor imaging.