Efüzyonlu otitis media tanısında ve postoperatif takipte otoakustik emisyonların değeri
Evaluation of transient evoked otoacoustic emissions in otitis media with effusion
- Tez No: 359315
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY HAN ÜLKÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Efüzyonlu otitis media (EOM), çocukluk çağı kazanılmış işitme kayıplarının en sık sebebidir. Pediyatrik hasta grubunda çoğunlukla, zaman alıcı bir test olan saf ses odyometri testine kooperasyon sağlanamamakta, ve de tanı genellikle otoskopik muayene ve timpanometri ile kısıtlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; cerrahi tedavi öncesi ve sonrası transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) paramtrelerini değerlendirmek ve orta kulaktaki efüzyon varlığını öngörmedeki rolünü belirlemektir. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya; yaşları 2 ile 15 arasında değişen, 68 hasta (133 kulak) dahil edildi. Preoperatif her hastanın timpanometrik ölçümleri ve TEOAE testleri yapıldı, koopere olabilen 13 hastaya (26 kulak) ise preop. ve postop. saf ses odyometrisi uygulandı. Her hastaya genel anestezi altında miringotomi veya tüp tatbiki yapıldı. TEOAE ölçümleri, postoperatif 1.hafta, 1.ay, 3.ay ve 6.ayda kaydedildi ve klinikle korelasyonu izlendi. Bulgular: Preoperatif % 87,2 (116/133) oranında negatif TEOAE kaydedildi, bu oran cerrahi tedavi sonrası %14,3'e (19/133) geriledi. Tüp tatbiki ve miringotomi yapılan her iki grupta, postoperatif tüm takiplerde emisyonlarda preop.
Özet (Çeviri)
Objectives: Otitis media with effusion (OME) is one of the most frequent causes of hearing loss in children. Mostly cooperation can not be achieved via Pure tone audiometry which is time-consuming and difficult to perform in pediatric patients, therefore diagnosis is restricted to otoscopic examination and tympanometry. The goal of this study is to evaluate otoacoustic emissions parameters before and after surgery and to reveal the role of transient otoacoustic emissions in predicting effusion in middle ear preoperatively. Materials and Methods: 68 patients (133 ears), aged between 2 to 15 years old, included in this prospective study. Preoperatively tympanometric examination and TEOAE was performed in all patients. Preoperatively and postoperatively pure tone audiogram was performed in 13 patients (26 ear) who were cooperated for test. Myringotomy and ventilation tube insertion was performed under general anesthesia. Transient evoked otoacoustic emission tests were also recorded in the preoperative and postoperative first week and postoperative first, third and sixth month. Otoacoustic emission results observed to be correlated with clinical results.