Yoğun bakım Ünitemizdeki yeni yapılandırmanın invaziv araç ilişkili enfeksiyonlar üzerine olan etkisi
The effects of the new configurations to invasive device associated infections in our intensi̇ve care Unit
- Tez No: 359319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YOSUNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
YOĞUN BAKIM ÜNİTEMİZDEKİ YENİ YAPILANDIRMANIN İNVAZİV ARAÇ İLİŞKİLİ ENFEKSİYONLAR ÜZERİNE OLAN ETKİSİ, MEBRURE KAYNAR, UZMANLIK TEZİ, KONYA, 2013 Amaç: Biz bu çalışmamızda Meram Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalına bağlı yoğun bakım ünitemizde (YBÜ) T.C. Sağlık Bakanlığı ve ESICM standartlarına uygun şekilde yapılandırmanın ve invaziv araç kullanımı ile ilgili bazı prosedür değişikliklerinin invaziv araç ilişkili enfeksiyonlar üzerine etkisini retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Yöntem: 2007-2011 yılları arasında, 48 saatten uzun süre YBÜ'ne yatırılan 526 hasta çalışmaya dahil edildi. 2007-2008 yılları arasında yeni yapılandırma öncesi YBÜ'de yatan 159 hasta Grup I'i, 2009-2011 yılları arasındaki 367 hasta ise Grup-II'i oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların demografik özellikleri, yatış nedeni, APACHE II ve Glasgow Koma Skorları (GKS) kaydedildi. 1000 invaziv araç gününde gelişen enfeksiyon sayısı olarak hesaplanan invaziv araç hızları, invaziv araç kullanım oranları ve enfeksiyon etkenleri belirlendi. Hesaplamalar ve teşhisler hastalık kontrol ve önleme merkezi kriterlerine göre (CDC) yapıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE NEW CONFIGURATIONS TO INVASIVE DEVICE ASSOCIATED INFECTIONS IN OUR INTENSİVE CARE UNIT MEBRURE KAYNAR, SPECIAL PROJECT, KONYA, 2013 Aim: In our study we aimed to retrospectively investigate the effects of the new configuration based on The Ministry of Health of Turkey and ESICM standarts and the effects of some procedure changes on invasive device usage that we applied in our intensive care unit (Meram Medical Faculty,Department of Anesthesiology and Reanimation ) on invasive devise associated infections. Methods: A total of 526 patients, who were admitted to the ICU for more than 48 hours between 2007-2011 have been included in this study. 159 patients who have been admitted before the new configuration between 2007-2008 created Group I and 367 patients who have been admitted after the new configuration between 2009-2011 created Group II. Demographic characteristics, reasons for hospitalization, APACHE II and Glasgow Coma Score (GCS) of all patients included in the study were recorded.Device associated infections rate which was calculated as the number of infections developed per 1000 device days,invasive procedures,device utilizotion ratio,infection rates were determined.Calculations and diagnozis were made according to diase control and prevention center (CDC) criteria.