Çocuk yoğun bakım ünitesinde uygulanan yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisinin klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of high flow nasal cannula oxygen treatment applications in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 539214
  2. Yazar: OSMAN BÜYÜKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, UZMAN SÜLEYMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ YÜKSEK AKIMLI NAZAL KANÜL OKSİJEN TEDAVİ UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş:Akut solunum yetmezliğinin mortalite ve morbiditeyi etkileyebilen önemli tedavi basamaklarından bir tanesi oksijen tedavisidir. Verilen oksijenin belirli şartlar altında verilmesini sağlayan invaziv ve invaziv olmayan birçok yöntem geliştirilmiştir. İnvaziv olmayan yöntemlerden bir tanesi son zamanlarda geliştirilmiş olan ve kullanım sıklığı giderek artan yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisidir (YANKOT). Sabit ve yüksek hızda nemlendirilmiş ve ısıtılmış hava akışı sağlaması ile geleneksel yöntemlerden ayrılmaktadır. Yöntemin yeni olması nedeniyle artan çalışmalarla birlikte daha çok veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmamızda 2015 ve 2017 yılları arasında solunum yetmezliği nedeniyle çocuk yoğun bakım ünitesine yatan ve YANKOT uygulanan hastalarretrospektif olarak incelenmiştir. Gereç ve yöntemler:Çalışmaya 2015 Ocak ve 2017 Aralık ayı arasındaki çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan ve yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisi uygulanmış 104 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada; hastaların dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemindeki elektronik kayıtları geriye yönelik olarak incelenmiştir. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 15.0 programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 17,8±37,6 ay olarak saptandı.En sık yatış endikasyonu %97,1 oranında alt hava yolu hastalığıydı. Hastalarda %71,2 oranındatip 2solunum yetmezliği daha sıklıkla saptandı.Hastaların %62,5'unda kronik hastalık öyküsü vardı, bu grup içerisinde %29,8 oran ile en sık konjenital kalp hastalığı saptandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF HIGH FLOW NASAL CANNULA OXYGEN TREATMENT APPLICATIONS IN PEDIATRIC INTENSIVE CARE UNIT Introduction: One of the most important treatment steps of acuterespiratoryfailure that can affect mortality and morbidity is oxygen therapy.Many invasive and non-invasive method that enables delivery of the administered oxygen under certain conditions has been developed. One non-invasive methods which have been developed recently and increasing the frequency of use is high-flow nasal cannula oxygen therapy (HFNC). It differs from conventional methods by providing constant and high speed humidified and heated air flow. Due to the new method it is needed more data along with increased works. In this study, patients who were admitted to the pediatric intensive care unit due to respiratory failure between 2015 and 2017 and who received high-flow nasal cannula oxygen therapy were examined retrospectively. Material and Methods:The study included 104 patients with high-flow nasal cannula oxygen therapy who were hospitalized between January 2015 and December 2017 in the intensive care unit. In this study; patients' files and electronic records in hospital information management system were examined retrospectively.This study has been approved by the Ethics Committee. The data obtained from the study were evaluated in SPSS 15.0 program. Results: The mean age of patients participating in the study were found to be 17.8 ± 37.6 months. The most common indication was lower airway disease (97.1%). 71.2% in patients with type 2 respiratory failure was detected more frequently. In 62.5% of the patients, there was a chronic disease history, the most common of which was congenital heart disease with a rate of 29.8%. The mean duration of hospitalization in the pediatric intensive care unit was 12.2 ± 14.2 days and the average duration of HFNC was 75.1 ± 94.7 hours in all patients.The pH and pCO2 changes of capillary blood gas before and after HFNC were not statistically significant (p = 0.075 for both). While 28.8% of patients had HFNC, intubation requirement developed.